Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » 1982 Yılında Kaçırılan İranlı Diplomatlar Hâlâ Siyonist İsrail Zindanlarında
1982 Yılında Kaçırılan İranlı Diplomatlar Hâlâ Siyonist İsrail Zindanlarında

1982 Yılında Kaçırılan İranlı Diplomatlar Hâlâ Siyonist İsrail Zindanlarında

İran-Irak savaşı sırasında bir dönem Devrim Muhafızları Komutanlığı’nda Tümgeneral olarak da görev yapan Ahmed Mutevesiliyan,dönemin Beyrut Maslahatgüzarı Muhsin Musevi, diplomat Taki Rastgar Mukaddem ve IRNA haber ajansının foto muhabirlerinden Kazım İhvan 1982’de siyonist israil rejimi tarafından kaçırılmıştır.

Uluslararası Filistin İntifadasını Destekleme Konferansı genel sekreteri Emir Abdullahiyan, 4 temmuz 1982 tarihinde Lübnan’da 4 İranlı diplomatın kaçırılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu diplomatların şehit olduklarına dair bir belge olmadığını ve bunların siyonist israil cezaevlerinde olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Emir Abdullahiyan, dün akşam BM ve Dünya Kızılhaç Örgütü’nden söz konusu diplomatların durumlarının açıklığa kavuşması için daha fazla çaba göstermesini istedi.

İRNA’nın haberine göre, Hüseyin Emir Abdullahiyan, sözkonusu diplomatların bulunmaları için bu zamana kadar ciddi olarak çaba gösterilmemesinden dolayı eleştiride bulunurken, bu diplomatların özgürlüklerine kavuşturulması için derhal gerekli çabaların gösterilmesini istedi.

Bu arada İran Meclisi Başkan Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, terör örgütü Halkın Münafıkları ile DEAŞ arasındaki yakınlaşma hamlesinin Batı Asya, Avrupa ve dünyanın güvenliği için büyük bir tehlike oluşturacağını belirtti.
Emir Abdullahiyan, Tahran’da Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı Genel Sekreteri Christian Masset ile bir araya gelmesinde, terörle mücadeleyle ilgili İran’ın görüşlerine işaret ederek ”İran karşıtı terör örgütü toplantısının Paris’te düzenlenmesiyle nifakçıların mali ve siyasi açıdan Suudi Arabistan İstihbarat Teşkilatı tarafından desteklenmesini” ağır bir şekilde eleştirdi.

Ayrıca İran İslam Cumhuriyetinde geçtiğimiz yılda kaçırılan Tümgeneral Ahmed Mutevesiliyan’ın cephe ve kaçırılma olayını konu alan  “ایستاده در غبار -Tozda Direniş” isimli bir film yapmıştır. Yakında Türkçe’ye çevirilmesi bekleniyor.

Parstoday-İslami Vahdet

(film afişi)

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz