Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » 20 Yanvar (Kanlı 20 Ocak) Katliamı
20 Yanvar (Kanlı 20 Ocak) Katliamı

20 Yanvar (Kanlı 20 Ocak) Katliamı

Tek silahı yüreği olan Azerbaycan halkı, işgal birliklerinin üzerine yürüdü… 

1918 yılında doğunun ilk demokratik cumhuriyeti olarak tarihteki yerini alan Azerbaycan, bağımsızlık ve özgürlük için çok acılar çekmiştir.

20 Ocak katliamı

1985 yılında Gorbaçov’un başlattığı yeniden yapılanma hareketi bağımsızlık isteklerini artırmış ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının da yolunu açmıştı. Durumdan faydalanan Ermenistan Moskova’nın da desteğiyle Yukarı Karabağ’da ve Ermenistan’da Azerbaycan halkına yönelik etnik arındırma girişimi başlattı.

Ermeniler Azerbaycan’dan toprak talep ediyor, Azerbaycan topraklarına saldırıyor, sivil halkı katlediyor, Karabağ bölgesinde yaşayan Azerileri göçe zorluyordu.

Etnik arındırmaya yönelik bu saldırılar 1988 yılında Azerbaycan’da halk hareketleri ile protesto edilmeye başlandı.

Moskova tarafından oluşturulan Dağlık Karabağ yönetimi ve Bakü’nün bağlarını koparılması, Nahçıvan özerk Cumhuriyeti’ne karşı Ermenilerin fiili ambargosu tepkiyi daha da tırmandırdı.

Haksızlık ve adaletsizlik karşısında boyun eğmeyen Azerbaycan halkı eski adı Lenin Meydanı olan şimdiki Azadlık (özgürlük) Meydanı’nı doldurdu.

Bakü’de Azatlık meydanında haftalar süren ve tüm dünya tarafından yakından izlenen Azerbaycan halkının sesi her geçen gün biraz daha yükseldi.

Haksızlığa, işkencelere, tecavüzlere, katliamlara ve etnik arındırmaya büyük halk kitleleriyle başkaldıran Azerbaycan halkının itirazı Sovyetler Birliği ve Ermenistan’ı rahatsız etmeye başladı.

Özgürlük isteyen halkı sindirmek, onlara gözdağı vermek adına 1990 yılı Ocak ayının 19′unu 20′sine bağlayan gece Bakü’de tankların sağır edici gürültüsü kentte duyulmaya başladı.

Moskova yönetimi, Karayoluyla 3 koldan ve deniz yoluyla 35 bin kişilik ağır silahlarla donatılmış Alfa birlikleri ile Azerbaycan’ın başkentini işgal emrini verdi.

Moskova’nın bu hamlesi karşısında en temel hakları ellerinden alınan milyonlarca Azerbaycanlı genç yaşlı denmeden Azadlık Meydanı başta olmak üzere Bakü’nün bütün meydanlarını doldurdu.

Tek silahı yüreği olan Azerbaycan halkı, işgal birliklerinin üzerine yürüdü. Karanfilin bile ağladığı o kanlı gece, işgal güçleri demokrasi ve eşitlik havarilerinin gözleri önünde bağımsızlık isteyen Azerbaycan halkını mateme boğdu. 87 yaşındaki Süreyya Babayeva, 13 yaşındaki Lerisa Memmedova, 14 yaşındaki Ilgar İbrahimova ve daha yüzlerce masum can bağımsızlık uğruna toprağa düştü.

Öldürülen insanların çoğu işgal güçleri tarafından Hazar Denizine atıldı. Bunun nedeni ölenlerin sayısını az göstermekti. Zira ölü sayısının 150’den fazla açıklanması durumunda Sovyet Anayasa’sına göre devlet başkanının değişmesini gerekiyordu. Bu nedenle ölü sayısı 132 olarak açıklandı.

Öldürülen binlerce insandan ancak 200′ün ismi belirlenebildi, diğerleri ise isimsiz olarak toprağa verildi.

 

 

 

 

 

 

 

(Kaynak: Ehlader)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz