Cumartesi , 20 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » 2014: Filistin Direnişi’nin Siyonist İsrail’i perişan ettiği yıl
2014: Filistin Direnişi’nin Siyonist İsrail’i perişan ettiği yıl

2014: Filistin Direnişi’nin Siyonist İsrail’i perişan ettiği yıl

Filistin direnişi, 2014 yılında dünyanın en güçlü ordularından biri olarak kabul edilen Siyonist Ordu karşısında büyük direniş göstererek, Siyonist Ordu’nun bütün prestijini ve efsaneviliğini yerle bir etti. Sadece bununla da kalmayarak İsrail Ordusu’nun caydırıcılığını yıkarak, kendi caydırıcılığını inşa etti.

Askeri uzmanlara göre Filistin Direnişi 51 gün süren son Gazze Savaşı’nda efsane ordu karşısında büyük bir gelişme kaydetti. Aynı şekilde Direniş, Siyonist İsrail Ordusu’yla ve Batı Şeria’daki ve Kudüs’teki Siyonist yerleşimcilerle doğrudan çatışma halinde de olağanüstü bir gelişme kaydetti.

Uzmanlara göre Siyonist İsrail 2014 yılında, özellikle Gazze Savaşı’nda askeri alanda ciddi kayıplar verdi ve Batı Şeria’daki ve Kudüs’teki münferit operasyonlara tahmin etmediği bir şekilde yakalandı.

2014 yılı: Caydırıcılığın değişimi

“Filistin el-Yevm” Haber Ajansı, Askeri Uzman Yusuf el-Şarkavi ile konuştu. Şarkavi “2014 yılı Direnişin her çeşidi için ayırt edici bir yıl oldu. Özellikle de 51 gün süren Gazze Savaşı’nda direniş, askeri alandaki gücünü ve başarısını ispatladı.

Şarkavi “Son Gazze Savaşı, Filistin Direnişi’nin dünyanın en güçlü ordularından biri olan Siyonist Ordu’ya cevap verebileceğini gösterdi” dedi.

51 gün boyunca Siyonist düşman karşısında eğilmeden direnmenin, Direniş’in yeni bir savaşa hazır olduğu anlamına geldiğini vurgulayan askeri uzman “Direniş 2014 yılında değişen caydırıcılık siyasetini Siyonist düşmana dayatmayı başardı” dedi.

Şarkavi “Gazze Savaşı’nda Tel Aviv’in, Hayfa’nın, Kudüs’ün, Ben Gurion Havaalanı’nın vurulması, Siyonist askerin esir alınması, sıfır noktasında Siyonist askerlerle doğrudan çatışmalara girilmesi ve işgal topraklarında sokağa çıkma yasaklarının dayatılması: Bütün bunlar direnişin başarısını ve önceki yıllara göre büyük bir gelişme gösterdiğini teyit ediyor” dedi.

Son olarak Şarkavi “Hamas’ın kuruluşunun 27. Yıldönümünde gerçekleştirilen askeri tören, direnişin gücünü koruduğunu ve yeni bir savaşa hazır olduğunu ispatladı. Direniş, Allah’ın izniyle 2015 yılında kendisini çok daha fazla geliştirecektir ve caydırıcılığın değişimi aşamasından Siyonist saldırılardan Filistin halkını koruma aşamasına geçecektir” dedi.

2014 yılında 75 Siyonist asker öldürüldü

Öte yandan Filistinli Siyasi Analist Ekrem Ataullah “2014 yılı direniş için en iyi yıldı. Direniş Siyonist düşmanın 2014 yılını zehir etti ve Siyonist İsrail’e şu ana kadar en büyük kaybını Gazze’de verdirdi” dedi.

2014 yılında 74 Siyonist askerin öldürüldüğünü söyleyen Ataullah “Filistin direnişi ilerlemede ve savaş hazırlığında büyük bir örnek teşkil etti” dedi.

Siyasi analist “Benyamin Netanyahu seçimleri kazandığı günden beri Gazze’deki ve Batı Şaria’daki güvenlik kontrolünü elinde tutmakla övünüyordu. Ancak 2014 Netanyahu için çok kötü bir yıl oldu. Çünkü bu yıl Gazze’de onlarca askeri öldürüldü ve askerleri esir alındı” dedi.

2014 yılının Filistin direnişi açısından ilerlemeyle ve başarılarla dolu bir yıl olduğunu vurgulayan Ataullah “Filistin direnişinin savaştaki hatalarından ders çıkararak 2015 yılında daha fazla gelişeceğine inanıyorum. Filistin direnişi gelecek savaşta Siyonist düşmanın karşısına beklenmeyen bir sürprizle çıkacaktır” dedi.

islamianaliz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz