Perşembe , 18 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » ABD Genelkurmay Başkanı Dunford Neden Ankara’da?
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford Neden Ankara’da?

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford Neden Ankara’da?

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD tarafının talebi üzerine, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulûsi Akar’la görüşmek üzere Ankara’ya resmi ziyarette bulunmaktadır” denildi. Dunford ve Akar  Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’nda, görüştü.

Genelkurmay açıklamasına göre görüşmede, “bölgesel güvenlik konularıyla Irak ve Suriye’deki son gelişmeler” ele alındı.

Açıklama şöyle:

“Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının ve terörizmle mücadelenin müştereken yürütülmesinin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir. 

İcrası başarıyla devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı’na koalisyonun hava desteği vermesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca yerinden edilmiş halkın Cerablus ve diğer yerleşim yerlerine geri dönüşünün bölgede istikrarın sağlanmasına katkısı dile getirilmiştir.

Münbiç’ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka’daki son durum, Musul Harekâtı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak’taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Müteakip dönemde El Bâb ve Rakka başta olmak üzere, Suriye ve Irak’ta DEAŞ’a karşı ortak mücadele yolları görüşülmüştür.

Ülkemizin Telâfer ve Sincar’daki hassasiyetleri ve konunun tarafımızdan yakinen takip edildiği karşı tarafa iletilmiştir.

Ayrıca FETÖ terör örgütünün ABD’de devam eden faaliyetleri hakkındaki rahatsızlığımız tekrar dile getirilmiştir.”

 Al Jazeera

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz