Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ABD Helikopterleri IŞİD Bölgesine Neden İndi?
ABD Helikopterleri IŞİD Bölgesine Neden İndi?

ABD Helikopterleri IŞİD Bölgesine Neden İndi?

ABD taarruz helikopterlerinin Kerkük’te IŞİD kontrolündeki bölgeye inmesi kameralara yansıdı. Görüntüler ‘ABD IŞİD’e silah mı veriyor?’ sorusunu tekrar gündeme getirdi!

ABD’nin Chinook ve taarruz helikoptlerinin IŞİD kontrolündeki bölgeye inip yaklaşık bir saat kaldıktan sonra ayrıldığını gösteren görüntüler ortaya çıktı. Cephe gerisindeki Peşmerge mevzilerinden çekilen görüntüler, ABD-IŞİD bağlantısını yeniden gündeme getirdi. Bölge kaynakları, görüntüleri “ABD ya IŞİD’e silah ulaştırmak ya da sıkışan IŞİD liderlerini kaçırmak için indi” şeklinde değerlendirdi.

Aynı görüntüleri sosyal medya hesabında paylaşan Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“DEAŞ’ın (IŞİD) elindeki Kerkük’ün 30 km güneybatısında ve Havice’nin kuzeyindeki Saadiye köyü kırsalından dün çekildi (28 Haziran 2017). ABD menşeili bir Chinook ve 6-7 Taarruz helikopteri DEAŞ’ın elindeki alanlara iniyor ve yaklaşık bir saat orada kalıyor. Bölgesel kaynaklarca görüntüler ‘Ya DEAŞ’a malzeme (silah-teçhizat-mühimmat) indiriyorlar ya da bazı DEAŞ yetkililerini kaçırıyorlar’ şeklinde yorumlanıyor.

Benzer ifade, iddia ve görüntüler başta Musul operasyonu olmak üzere, diğer DEAŞ’la mücadele alanları için de gündeme gelmişti.

ABD Başkanın Trump’ın seçim kampanyası döneminde ‘DEAŞ’ı ABD’li yetkililer kurdu’ sözünü de unutmamak gerekiyor.

Görüntüler, bir kaç gündür Havice’deki DEAŞ grupları ve liderleri arasında yaşanan çatışmalardan sonra daha da anlam kazanıyor.

Görüntüler, Peşmergelere ait bir tahkim alandan.

Görüntülerin bu noktadan çekilmiş olması ve yapılan operasyonun taktik hareketleri, operasyonun Deaş’a karşı yapılan bir operasyon olma olasılığı oldukça azaltıyor.

Görüntüler Kırkuk24 ve NRT kanallarına ait.”

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz