Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ABD, İncirlik’i Korumaya Aldı
ABD, İncirlik’i Korumaya Aldı

ABD, İncirlik’i Korumaya Aldı

FETÖ’nün elebaşı Gülen’e ev sahipliği yapan, PYD yapılanmasına tam destek sağlayan ABD; üst düzey askeri ziyaretlerle İncirlik’i korumaya aldı.

FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’i koruyup kollayan ve ona ev sahipliği yapan, Suriye’nin kuzeyindeki PKK’nın uzantısı PYD/YPG yapılanmasına tam destek sağlayan, Büyük İsrail’e giden yolda kilometre taşı mesabesindeki Peşmerge koridorunun gerçekleşmesi için var gücüyle çalışan ABD, üst düzey askeri ziyaretlerle Adana’daki İncirlik Üssü’nü boş bırakmıyor.

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’daki Akıncı Üssü ile birlikte kilit rol üstlenen İncirlik Üssü, ABD’nin 1991 yılındaki Irak işgalinden bu yana Washington yönetiminin Ortadoğu’da sürdürdüğü kirli politikalarda başrolde yer alıyor. Savunma eski Balanı Vecdi Gönül’e göre ABD savaş uçakları, 20 Mart 2003’te Irak’a yönelik başlatılan işgal harekâtında İncirlik Üssü’nden 5 bini aşkın sorti gerçekleştirmiş, on binlerce Iraklı Müslümanın ölümüne yol açmıştı.

İncirlik’e seri ziyaretler

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 1 Ağustos’tan itibaren İncirlik Üssü, ABD’li komutanlarca adeta ablukaya alındı. İncirlik’e ilk ziyaret bizzat 1 Ağustos’ta ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford tarafından yapıldı. 31 Temmuz’da Erbil’de Mesut Barzani ile görüşen Dunford, akabinde İncirlik Üssü’ne geldi. Barzani’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Dunford ile Barzani, terör örgütü IŞİD’in elinde tuttuğu Musul’u kurtarma operasyonunu ve Peşmerge güçleri ile uluslararası koalisyon güçleri arasındaki dayanışmayı ele aldı!

Bu da moral ziyareti!

İncirlik’in ikinci önemli misafiri ise ABD Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı General Frank Gorenc idi. Perşembe sabah saatlerinde İncirlik’te konuşlu ABD Hava Kuvvetleri 39. Kanat Komutanlığını ziyaret eden Gorenc, 39. Hava Kanat Komutanı Albay John Walker ve 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral İsmail Günaydın tarafından karşılandı. Gorenc’in ziyareti, üsteki askerlere çalışmalarından dolayı teşekkür etmek ve moral vermek amacıyla gerçekleştirdiği, ayrıca NATO’nun Türk ortaklarıyla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptığı bildirildi.

15 Temmuz gecesi İncirlik’te neler yaşanmıştı?

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından tutuklanan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, üsteki 7 tanker uçağının darbecilere yardım için hazır hale getirmesi yönünde askerlere talimat verdi. Bu uçaklardan 3’ü yakıt ikmalinde kullanılırken, diğer 4’ü kalkış yapmadı. Darbe girişimine katılan savaş uçaklarını engellemesi istikametinde üstlerinden gelen emirleri uygulamayan Tuğgeneral Van’ın ayrıca 15 Temmuz’da saat 15.00 sıralarında darbe girişimine katılacak pilotlara ve uçuş ekibine önceden dinlenip hazır olmaları yönünde emir verdiği saptandı! İncirlik’ten kalkan bazı savaş uçakları da Ankara’da bombalama eylemine katıldı. Bütün bunlar üsteki ABD’li komutanların gözü önünde oldu! Bekir Ercan Van, darbe girişiminin başarısız olunca ABD’den sığınma hakkı istemiş ancak talebi kabul görmemişti.

ABD’li komutanlar hakkında suç duyurusu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine destek verdiği iddiasıyla ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper ve Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel hakkında ‘anayasayı ihlal’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan bir avukat tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Şikâyet dilekçesinde Amerikan ordusunda görev yapan eski istihbaratçılarından emekli Yarbay Ralph Peters’ın, darbe girişiminin yaşandığı gün bir televizyon kanalında, “Durum çok net. Bu darbe, Türkiye’nin İslami bir diktatörlük olmaktan kurtulması için son şanstır. Sakın hata yapmayalım. Bu darbede rol alanlar iyi adamlar” ifadelerini kullandığına dikkat çekildi. Dilekçede suçun işlenmesinde bir araç olarak kullanılan İncirlik Üssü’nün tedbiren kapatılması da istendi.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz