Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ABD Meclisi’nde FETÖ’ye yakın senatörler:”Erdoğan’ı devirip Fethullah Gülen’i iktidara getirelim”
ABD Meclisi’nde FETÖ’ye yakın senatörler:”Erdoğan’ı devirip Fethullah Gülen’i iktidara getirelim”

ABD Meclisi’nde FETÖ’ye yakın senatörler:”Erdoğan’ı devirip Fethullah Gülen’i iktidara getirelim”

ABD Senatosu’nda FETÖ’ye yakın senatörler darbeyi açıkça talep etmiş. FETÖ’ce senatörler senatoya sundukları öneride Erdoğan’ın yerine Fethullah Gülen’in Türkiye’nin yönetimine getirilmesi istendi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD Meclisi’nde FETÖ’ye yakın senatörlerin “Erdoğan’ı devirip Fethullah Gülen’i iktidara getirelim” önerisinde bulunduğu ortaya çıktı.

ABD’de neoliberal hareketin savunucularından Scott Creighton’un yayınladığı ve Twitter hesabından imzacılara gerçekliğini sorduğu belgede üç senatörün talebi bulunuyor.

Şubat ayında ABD Senatosu’na yazıldığı ortaya çıkan mektupta, ABD başkan adaylarından Rand Paul, Hillary Clinton’un yardımcılığına getirilen Tim Kaine ile Marco Rubio gibi senatörlerin imzası var.

imza_1

Türkiye’deki siyasi gelişmelerden bahseden ve Erdoğan’ın yerine FETÖ’nün getirilmesini isteyen mektubun detayları şöyle:

“Amerika Birleşik Devletleri olarak Türkiye yönetimine kesin bir mesaj gönderme zamanıdır. Sadece Suriyeli Kürtlere karşı silahlanma çağrısı yapmasından dolayı değil; demokrasinin temeli olan politik meseleleri ve yerel güçleri yeniden gözden geçirmek için…

Erdoğan Türkiye’yi seküler bir yapıdan, ülkenin bazı kesimleri tarafından korunan radikal İslamcıların savaştığı bir yere çeviriyor. Maalesef son yıllarda biz de Türkiye’de artan insan hakları ihlalleri ve özgürlük konusunda yaşananlara karşı gelemedik.

FETHULLAH GÜLEN RADİKAL İSLAMDAN UZAKLAŞMAYI SAĞLAYACAKTIR

Küresel toplumun, Türkiye’nin daha fazla dini radikalleşmesini engellemesi çok önemlidir. Küresel toplumun desteklediği ve önemli bir figür konumunda bulunan, dinlerarası diyalogun ve demokratik prensiplerin tamsilcisi olan din adamı Fethullah Gülen’e verilecek yetki, bize Türkiye’nin radikal İslam’dan uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Biz şiddetle Türkiye’nin mevcut durumuna baskı yapılması konusunda ABD dış politikasının yeniden düzenlenmesini çağırıyoruz.”

Ajanslar

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz