Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ABD saldırısından kaçan 2 bin 800 Suriyeli sınırdan geçti
ABD saldırısından kaçan 2 bin 800 Suriyeli sınırdan geçti

ABD saldırısından kaçan 2 bin 800 Suriyeli sınırdan geçti

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye’nin Telabyad bölgesindeki hava bombardımanından kaçan 2 bin 800 Suriyeli’nin, Akçakale sınırından Türkiye’ye giriş yaptığını bildirdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Telabyad’ın doğu ve güneyindeki çatışmaların yoğunlaşmasının ardından “şartlı mülteci” olmak isteyen bir grup Suriyeli’nin, Akçakale sınırından Türkiye’ye alınmasına karar verildi.

Bu kapsamda bölgedeki gümrük alanında hazırlık yapan ekipler, IŞİD’in, grubun gümrük bölgesinden Türkiye’ye geçişine izin vermemesi nedeniyle sığınma talebinde bulunanları sınırdaki tel örgülerin bir bölümünü açarak kabul etti.

Söz konusu bölgeden Türkiye’ye 2 bin 800 kişinin giriş yaptığı aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlk alımlar saat 18.20 itibarıyla tüm tedbirler alınarak başlamıştır. Alımlar saat 20.00’da sona ermiştir. Alımı yapılan Suriyelilerin kaydı, gıda ihtiyacı Sağlık Bakanlığı ve AFAD tarafından Türk Kızılayı, Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri koordinesiyle yapılmaktadır. Saat 20.45 itibarıyla Türkiye’ye giren 2 bin 800 kişinin kaydı yapılmıştır. Kayıtların tamamlanmasının ardından kesin rakam bildirilecektir.”

Akşam saatlerinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanından kaçan yüzlerce Suriyeli, Akçakale Gümrük Kapısı yakınlarında Türkiye’ye giriş yapmıştı.

dünyabülteni

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz