Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ABD ”Silah Vermiyoruz(!)” Dedi, YPG’nin Örgütü ”Uçaksavar” İstedi
ABD ”Silah Vermiyoruz(!)” Dedi, YPG’nin Örgütü ”Uçaksavar” İstedi

ABD ”Silah Vermiyoruz(!)” Dedi, YPG’nin Örgütü ”Uçaksavar” İstedi

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ABD’nin kendilerine zırh delen silahlar verdiğini, yakında omuzdan atılan uçaksavar füzeler de almayı umduklarını açıkladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden bugün yapılan açıklamada, “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” ifadesi kullanılmıştı. Reuters’ın haberine göre ABD özel kuvvetlerinin IŞİD’e karşı desteklediği SDG’nin kontrolü, YPG’nin elinde. Türkiye, YPG ve PYD’yi, PKK’nın Suriye uzantısı olarak tanımlıyor.

SDG Sözcüsü Talal Silo Reuters’a yaptığı açıklamada, ABD’nin aldığı son karar sayesinde yakında omuzdan atılan uçaksavar füzelere (MANPADS) kavuşmayı umduklarını duyurdu.

IŞİD’in elinde uçak bulunmadığına göre bu silahları kime karşı kullanacakları konusunda ismini vermediği bir “müstakbel düşmandan” bahseden Silo, “Şu anda bizi vuran düşman uçaklar yok ama ileride olabilir. Bu yüzden bu silahları istiyoruz” dedi.

SDG’nin “sahada ABD’nin bir numaralı müttefiki” olduğunu da öne süren Silo, ABD’den aldıkları zırh delen silahları, IŞİD’in bombalı kamyonlarını durdurmak için kullandıklarını iddia etti.

”DOĞRUDAN TEHDİT”

Daha önce Suriyeli muhalifleri MANPADS ile silahlandırma konusunda çekingen davranan ABD Yönetimi 8 Aralık’ta bu konudaki kısıtlamayı kaldırmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova dün yaptığı açıklamada, ABD’nin bu kararının “Rus hava kuvvetlerine doğrudan bir tehdit” olduğunu söylemişti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin web sitesinde bugün Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan açıklamada ise Washington’ın ne IŞİD’e, ne de YPG’ye destek verdiği savunulmuştu. Açıklamada, “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta. Bizler, PKK’nın terör saldırılarını ve Türkiye’de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık” denmişti.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz