Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » ABD’li Gönüllü Savaşçılar, PYD İle Birlikte Rakka Operasyonuna Katılıyorlar
ABD’li Gönüllü Savaşçılar, PYD İle Birlikte Rakka Operasyonuna Katılıyorlar

ABD’li Gönüllü Savaşçılar, PYD İle Birlikte Rakka Operasyonuna Katılıyorlar

Suriye’de ABD askerlerinin de destek verdiği Rakka operasyonuna katılan ABD’li gönüllü savaşçılar, amaçlarının ‘Suriye’ye demokrasi götürmek olduğunu’ söylüyor.

Tesnim Haber Ajansı – Demokratik Suriye Güçleri’nin ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle IŞİD’in kalesi Rakka’ya düzenlediği operasyonda, çok sayıda gönüllü ABD milisinin de çatışmalara katıldığı belirtildi.

Russia Today Arabic’in haberine göre, California’dan gelerek Demokratik Suriye Güçleri saflarında IŞİD’e karşı savaştığını söyleyen bir ABD’li, Rakka’yı IŞİD’den kurtararak bölgeyi özgürlüğüne kavuşturmak istediklerini ifade ediyor.

Videoda ABD’li gönüllü savaşçı Rakka’ya birkaç kilometre mesafede bulunduklarını ve zafere çok yakın olduklarını da belirterek “Çok yakında özgür ve Demokratik bir Suriye’ye kavuşacağız ve bunun bir parçası olmaktan onur duyuyorum” diyor.

Diğer taraftan Irak’ta Peşmerge güçlerinin IŞİD’in kontrolündeki Musul’a başlattığı operasyonda ABD askerlerinin cephenin ön saflarında görüldüğü belirtildi.

Musul’a yönelik operasyonu takip eden Reuters haber ajansı muhabiri, çatışma bölgesine yakın Hasan Şami köyünde zırhlı araca cephane yükleyen ABD askerlerini görüntüledi. Fotoğraflarının çekilmesini istemeyen askerlerin İngilizce konuştuğu belirtilirken, ABD’li olup olmadıkları konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutanı Steve Warren ise, ABD askerlerinin Musul operasyonunda çatışmalara katılıp katılmadığı yönündeki soruya verdiği yanıtta, ABD’nin Peşmerge güçlerine danışmanlık ve destek görev yürüttüğünü söyledi. Warren, “Amerikalı ya da Kanadalı olabilirler” dedi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz