Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ABD’nin İran’a 2009 yılındaki müdahalesi ifşa oldu
ABD’nin İran’a 2009 yılındaki müdahalesi ifşa oldu

ABD’nin İran’a 2009 yılındaki müdahalesi ifşa oldu

İran’da 2009 yılında yaşanan seçim gerilimi sırasında, ABD’nin Ahmedinejad karşısındaki Musavi grubu ile temas kurduğu ifşa edildi.

ABD’nin Demokrat senatörlerinden Chuck Schumer’in İran’la yapılan nükleer anlaşmaya karşı olduğunu açıklaması, ülke çapında bir tartışma başlattı.

Tartışmanın sebebi, Schumer’in ABD’nin İran politikası açısından önemli bir isim olması. Schumer’in bu konudaki önemine, Forbes‘te yazan neocon Michael Ledeen tarafından değinildi.

Ledeen, Schumer’in öneminden bahsederken, 2009 yılında İran’da yaşanan seçim krizine ABD’nin müdahalesini de ifşa etti.

O dönem Mahmud Ahmedinejad’ın karşısında yarışan Mir Hüseyin Musavi taraftarları, seçimlere hile karıştırıldığını söyleyerek sokağa çıkmıştı. Ahmedinejad ise seçimleri kazananın kendisi olduğunu ilan etmişti.

Yazarın iddiasına göre, Obama yönetimi Musavi’nin “Yeşil Hareket”i ile temas kurmaya karar verdi. Bu teması kuran kişi, Chuck Schumer’di.

Beyaz Saray’ın mesajı, Schumer’in Yeşil Hareket’le teması bulunan bir Wall Street’li arkadaşına iletildi. Mesajda, ABD harekete iki soru sormuştu: Ne yapmalıyız? Ne yapmamalıyız?

Yeşil Hareket’in cevabı ise, 30 Kasım 2009’da gönderilen 8 sayfalık bir mektuptu. Ledeen’in iddiasına göre, “memorandum” tarzı mektupta imza kullanılmamıştı.

Belgede Yeşil Hareket, İran rejimini ağır sözlerle eleştiriyor ve onun için “vahiysel teokratik diktatörlük” diyordu. Yeşiller, rejimin kendini değiştiremeyeceğini, “her totaliter rejimde olduğu gibi, reforme edilemeyeceğini” söylüyor; ancak İran içindeki değişim yanlısı hareketin güçlü ve iyi bir liderliğe sahip olduğunu belirtiyordu.

Yeşil Hareket, ABD’ye “temenni siyaseti”ni ve her şeyi geleceğe ertelemesini bırakmasını; İran’ın “cesur halkını” ödüllendirmesini, aynı zamanda Batı çıkarlarını ve dünya barışını sağlmasını öneriyor.

Yeşiller’in bu mektubu, Wall Street’li arkadaşı tarafından Chuck Schumer’e iletildi. Ledeen, Schumer’in bu mesajı dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a iletmemesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz