Cuma , 24 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Amerika Suriye ordusunun büyük zaferini engelleme peşinde
Amerika Suriye ordusunun büyük zaferini engelleme peşinde

Amerika Suriye ordusunun büyük zaferini engelleme peşinde

Suriye Ordusu’nun Halep’in doğu bölgesindeki büyük zaferi ve tekfirci terör örgütlerini tam olarak ablukaya almasına rağmen Amerika bu büyük zaferi önlemeye çalışıyor.

Amerika, Halep’te Suriye Ordusunun Zaferini Engellemeye Çalışıyor

Suriye ordusuyla halk direniş güçleri, Rusya’nın hava desteğinde ve İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri danışmanlık hizmetleri sonucu, Halep’in doğusundaki birçok tekfirci teröristi imha edip, büyük bir zaferin eşiğine geldi. Halep’in doğusundaki küçük bir bölge de Tekfirci terör çetelerinden temizlenirse, Halep Halkı esaretten kurtulacak ve bu bölge hunhar teröristlerin şerrinden de kurtarılacak.

Amerika başta olmak üzere bölgesel işbirlikçileri 2011 yılından itibaren teröristlerce katledilen ve tecavüze uğrayan Halep Halkına “Suriye ordusu bu bölgeye girdi” diye ağıt yakıyorlar. Amerika ve işbirlikçileri teröristleri desteklemek ve imhadan kurtarmak amacıyla bu bölgede insani yardım ulaştırma adı altında ateşkesin ilan edilmesi konusunda bastırıyorlar. Ancak Rusya ile Suriye ordusu, sözde ateşkes sırasında teröristlerin güç kazanacağını belirtip, bu teklifini reddettiler.

Amerika daha önceleri de teröristleri kurtarmak ve Suriye ordusunun imha operasyonlarını durdurmak amacıyla ateşkes ilan ettirdi. Ancak teröristlere daha fazla insan gücü ve gelişmiş silah ve mühimmat ulaştırıldı. Bu nedenle bu hileleri artık boşa çıkmaktadır. Rusya yeni ateşkes ilanı konusunda görüşmelere hazır olduğunu bildirdi. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Cuma günü ifade ettiği gibi, Amerika sivillerin bölgeden çıkarılması konusunda acayip ve çelişkili bir tutum izlemektedir.

Amerika’nın çelişkili tutumu, onun dolaylı olarak Halep’deki vekâlet savaşında yenilgisini ve Halep’in teröristlerin işgalinden kurtarılması sürecini kabul ettiğini gösteriyor. Ancak, Amerika’nın Halep’in doğusunda ateşkesin ilan edilmesi çağrısının nedeni Sivilleri kurtarmak değil, Amerika Başkanı Barack Obama’nın son günlerinde Amerika’nın stratejik yenilgisini ertelemektir.

Amerika yönetiminin çelişkili tutumu sonucu Rusya ile Amerika’nın ateşkes anlaşması sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine Suriye ordusu Halep’in 4/1ni oluşturan bölgeden tekfirci teröristleri temizleme operasyonlarını yoğunlaştırarak sürdürdü. Amerika artık Suriye krizi konusunda ne yapacağını şaşırmış bulunuyor. Suriye ordusu ve destekçisi güçler ise kararlı ve planlı bir şekilde terörizmle mücadele operasyonlarını sürdürmektedirler.

Suriye hükümeti ve ordusu Halep operasyonunda iki zor engelle karşı karşıyadır. Bunlardan biri Sivil halkın yoğun olarak bölge yaşaması ve çok sayıda bina ve yerleşim merkezinin bulunmasıdır. Diğeri de tekfirci teröristlerin teslim olmamalarıdır. Suriye ordusu ise, halka zarar vermeden teröristleri imha etmek ya da teslim almak amacıyla operasyonlarını titiz bir şekilde yürütme zorundadır.

Bazı terör çeteleri silahsızlanmayı reddedip, Halep’in kuzeyindeki bölgelere geçmelerini istediler. Ancak Suriye ordusu, teröristlerin yeni bir cephe açacakları bilinciyle hareket edip, teröristlerin bu teklifini reddetti.

Amerika gelecek günlerde Suriye ordusunun Halep’i teröristlerden temizlemesi ve büyük bir zafer kazanmasını engellemek için harekete geçecektir.

Suriye ordusu Halep’i işgalden kurtardıktan sonra Selefi Vahabi hunhar DAEŞ’in işgali altındaki Rakka’ya yönelecek ve bu bölgeleri de tekfirci teröristlerden temizleme operasyonu başlatacaktır. Amerika ise, Suriye ordusunun Rakka’yı da temizleme operasyonlarını engellemek için, DAEŞ ile savaş ittifakına katılan bazı muhalif güç ve çeteleri daha modern silahlarla donatıp, Rakka’daki DAEŞ’in üzerine sürecektir. 

Parstoday

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz