Pazar , 25 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Amerika, Yeni Bir Sykes-Picot Projesini Hayata Geçirme Peşinde
Amerika, Yeni Bir Sykes-Picot Projesini Hayata Geçirme Peşinde

Amerika, Yeni Bir Sykes-Picot Projesini Hayata Geçirme Peşinde

RASTHABER-Tunus merkezli Al-Shorouk gazetesi yayımladığı bir köşe yazısında; Amerika’nın IŞİD ve beraberindeki terör örgütlerini desteklemesinin, yeni bir Sykes-Picot projesini hayata geçirme doğrultusunda gerçekleştiğini açıklayarak şu hususlara değindi:

 “Amerika- NATO- Türkiye ve Arabistan ekseninin, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlara darbe vurma çabaları, Suriye hükümetinin ılımlı muhaliflerine silah göndermek amacıyla önceden yazılmış bir senaryodur.

 Fars Körfezi hükümetlerinin cömertçe Suriye hükümeti muhaliflerine para ve silah sağlaması, Suriye’ye karşı kurgulanan ayrı bir komplo senaryosudur. Bu senaryo, 2011 yılında Doha, Riyad, İstanbul, Paris, Londra ve Washington’daki Suriye hükümeti muhaliflerinin bir araya gelmesiyle başladı.

 Amerika bu fırsattan yararlanarak Ortadoğu’daki yeni projelerini hayata geçirmesine engel olan Beşar Esad’dan kurtulmak istiyordur. Suriye hükümeti muhalifleri Doha’dan Riyad ve İstanbul’a kadar büyük şeytan Amerika’nın yönlendirmesi ve gözetimi altında yabancıların emirlerine itaat ediyorlardı. Diğer taraftan ise Ürdün, Türkiye ve Fars Körfezi ülkelerinin işbirliği ile Suriye halkının kanuni temsilcisi olacak silahlı bir grup oluşturmak için Amerika istihbaratı ile ortak hareket ediyorlardı.

 Arap Birliği de en başından Suriye’ye karşı kurgulanan komploların bir parçası oldu. Çeşitli muhalif gruplar bu ülkeler tarafından ekonomi, asker ve teçhizat bakımından desteklendi. Ürdün de Amerika’nın yönlendirmesiyle bu silahlı gruplar için kendi başkentinde İngiltere, Fransa ve Fars Körfezi ülkelerinden subayların gözetiminde eğitim merkezi açtı.

 Türkiye de sınırlarını onlara açtı ve NATO’nun denetiminde onlara donanım ve eğitim ekipmanları sağladı. Bu silahlı gruplar belirtilen ülkelerin yardımıyla Suriye ulusal koalisyonu adı altında üç yıl zarfında kan dökücü ve vahşi terörizmin bir versiyonu olan “IŞİD” örgütüne dönüştü ve Suriye’yi yok olmanın eşiğine getirdi.

 Bu hikâye ve “ılımlı muhaliflerin” tam işleyiş süreci, Amerika’nın planladığı şekilde gelişmiştir. Onun ilk ürünü, El-Kaide’nin uzantısı olan El-Nusra cephesidir ve ardından El-Kaide’nin uzantısı olan IŞİD oluşturulmuştur.

Bu durumda içerisinden el-Kaide ve IŞİD örgütleri çıkan bir akım ılımlı muhalif olabilir mi? Amerikalıların kendileri, Suriyeli muhaliflere verdikleri silah ve teçhizatların en az dörtte birinin El-Kaide’nin uzantısı olan El-Nusra cephesine teslim edildiğini itiraf ettiler.

 Amerika, daha sonralar IŞİD terör örgütünün liderliği makamına oturan kimselerin desteklenip eğitilmesinde rol oynamıştır. Örneğin Tacikistan’ın terörle mücadele biriminin eski müdürü Golmorad Halimov, daha sonra Suriye’deki terör örgütlerinin önemli liderlerinden biri oldu. Golmorad Halimov, Blackwater ve Amerika istihbaratı tarafından eğitilmiştir. Rusya’da ve onun Tacikistan’daki askerlerine karşı terör operasyonları düzenlenmesini istemişti. Bu da Amerika ve İsrail’in IŞİD terör örgütüyle olan ilişkilerinde yeni bir sayfa açıyor.

 Amerika’nın IŞİD ve terör örgütlerini desteklemesi, yeni bir sykes-picot projesini hayata geçirme doğrultusunda gerçekleşmiştir. Amerika, Rusya’yı Suriye’de IŞİD terör örgütü yerine ılımlı muhalifleri hedef almakla suçluyor. Amerika, bu suçlamaları şu amaçlarla yapmıştır:

 1- Birincisi, müttefiki olan teröristlere yapılan baskıyı azaltmak.

2- IŞİD terör örgütüne öldürücü darbeler indirdiğinden ötürü Rusya’ya baskı yapmak.

3- Üçüncüsü ise Amerika öncülüğündeki koalisyonun terörizmle mücadelede başarısız olması.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz