Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Amerikancı İslam’ın medyasının “Musul’u soykırım(!) bekliyor” haberlerinin kaynağı olan Musenna Haris Dâri kimdir?
Amerikancı İslam’ın medyasının “Musul’u soykırım(!) bekliyor” haberlerinin kaynağı olan Musenna Haris Dâri kimdir?

Amerikancı İslam’ın medyasının “Musul’u soykırım(!) bekliyor” haberlerinin kaynağı olan Musenna Haris Dâri kimdir?

Bismillâhirrahmanirrahim

”Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa zarar verirsiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.”(Hucurât Suresi, 6.ayet)

Dünden beri başlatılan “Musul’u soykırım(!) bekliyor”yalan haberlerinin kaynağı  Al Jazeera’dir.  Öncelikle haberin orjinalini sizinle paylaşalım:

”Al Jazeera’nin “Sınırsız” programında Ahmet Mansur’un sorularını yanıtlayan Irak Müslüman Âlimler Heyeti Genel Sekreteri Musenna Haris Dâri, Musul kent merkezine yönelik savaş başladığında, bombardıman nedeniyle toplu soykırım konusunda endişeli olduğunu ifade etti.

IŞİD’in Musul’dan kolay kolay çekilmeyeceğini söyleyen Dâri, Musul savaşının bu nedenle uzun süreceğini ve bombardıman nedeniyle çok sivil zayiatı olacağını belirtti.

Musul ve Halep savaşlarından sonra tehlikenin Körfez ülkelerine doğru kayacağını söyleyen Dâri, Arap rejimlerinin, bu savaşların kendi gelecekleri konusunda da belirleyici olacağının farkına varmadıklarını savundu.

“Musul savaşı askeri bir savaş değil”

Bağdat’tan sonra Irak’ın en büyük Sünni merkezi olan Musul’daki savaşın askeri bir savaş olmadığını söyleyen Dâri, “Burada aktörler ve gruplar arasında savaş var. Çok taraflı bir sahneyle karşı karşıyayız; herkes hedeflerinin ve çıkarlarının peşinde. Devletlerimiz bunun farkında olmadığı sürece biz denklem dışı kalacağız” ifadelerini kullandı.

Bağdat hükümetinin Musul’da mezhepçi amaçlar güttüğünü söyleyen Dâri, diğer Sünni bölgelerde olduğu gibi Musu’un demografik yapısının değiştirilmesinin de istendiğini savundu.

“Irak’ta Sünnilerin geleceği daha da kötü olacak”

Irak’ta Sünnilerin geleceğinin kötü olduğunu anlatan Dâri, durumun daha da vahim bir hâle geleceğini vurguladı. Sünnilerin herkes tarafından hedef alındığını savunan Sünni figür, Musul savaşının amacının “Sünnileri denklem dışı bırakmak” olduğunu söyledi.

Musul savaşında bazı Sünni unsurların dâhil edildiğini de söyleyen Dâri, bunun sırf savaşa meşruiyet kılıfı kazandırmak için yapıldığını iddia etti.

Irak Müslüman Âlimler Heyeti, 2003’te ABD’nin Irak işgâlinden sonra kuruldu. Heyet, silahlı mücadeleye destek veren, Bağdat’taki siyasi süreci ve parlamentoyu boykot eden Sünni bir grup.”

Kaynak:Al Jazeera

Şimdi de Türkiye’de cehaletinden,gafletinden veya Amerika’ya uşaklığından dolayı bu haberi yayan bazı sitelerin linkini sizinle paylaşalım:

http://www.aljazeera.com.tr/haber/musulu-soykirim-bekliyor

http://www.timeturk.com/musul-askeri-bir-savas-degil/haber-350074

http://www.yeniakit.com.tr/haber/haris-dari-musulu-soykirim-bekliyor-227708.html

http://www.haksozhaber.net/musulu-soykirim-bekliyor-85006h.htm

Amerikancı İslam’ın medyasının “Musul’u soykırım(!) bekliyor” haberlerinin kaynağı olan Musenna Haris Dâri’nin kim olduğuna gelelim:

Musenna Haris Dâri, Sünni(!) alim(!) sıfatını kullanarak Irak’ta mezhep çatışmalarını körükleyen ve 2005-2006 yıllarında ülkeyi iç savaşın eşiğine getiren terörist eylemleri destekleyen Ulema Heyeti Başkanı Haris ed-Dari’nin oğlu Musenna Dari Şam’da tutuklanmıştı.

Suriyeli yetkililer, Musenna Haris ed-Dari’nin İsrail’le işbirliği yapmak ve Suriye’de terörist eylemler gerçekleştirmek suçlarından dolayı tutuklandığını açıkladı.

Musenna Haris ed-Dari, 2011 yılı mayıs ayında Fransa’ya iltica eden eski Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdulhalim Haddam’ın bir temsilcisiyle Ürdün’de görüşmüştü.

Musenna Dari’nin Abdulhalim Haddam’la Ürdün’de yaptığı görüşmeden sonra Suriye’ye gittiği ve Suriye’de yaşayan bazı Iraklılarla ve selefi grupların liderleriyle bir araya geldiği bildirildi.

Irak basını 2006 yılında İsrail’de yayımlanan Maariv gazetesini kaynak göstererek Musenna Dari’nin Katar’da İsrailli bazı yetkililerle görüştüğünü duyurmuştu.

Irak yargısı tarafından mezhep savaşını kışkırtan eylemleri sebebiyle aranan Musenna Dari’nin babası Haris Dari, Ürdün’de yaşıyor.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linklerden istifade edebilirsiniz:

http://www.ydh.com.tr/HD9055_iraktaki-ic-savas-liderine-suriyede-tutuklama.html

http://www.ydh.com.tr/HD471_musluman-alimler-birligi-uyesi-musenna-dari-israilde.html

Allah’ın izniyle, gerçekleri anlatmaya ve yalanları ifşa etmeye devam edeceğiz.Siz sayın takipçilerimizden  isteğimiz bu tür yalan,fitne ve iftira dolu haberlere karşı hemen harekete geçmenizdir.Bunun yolu da bu tür yalanları ifşa eden analizleri ve videoları yaymanızdır. Allah’a emanet olun!

Not:Yukarıda ismi geçen ”Abdulhalim Haddam” isimli şahıs, 1982 Hama olaylarının baş aktörlerindendir.Suriye’de muhalefeti destekleyen çevrelerin ağzından düşürmediği şu meşhur Hama olaylarında, Suriye İhvan hareketi mensuplarını öldüren kişidir. Allah’ın izniyle, yakın bir zamanda Suriye konusu ile ilgili yayınlayacağımız bilgi ve belgelerde bu konuya geniş bir şekilde değineceğiz.

islamivahdet.com

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz