Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Amerika’nın Suriye’yi Bölme Planını Bozan Gelişme
Amerika’nın Suriye’yi Bölme Planını Bozan Gelişme

Amerika’nın Suriye’yi Bölme Planını Bozan Gelişme

Ortadoğu(Batıasya) uzmanı Muhammed Rıza Emini Tesnim Haber ile yaptığı röportajda; Suriye’de yaşanan son gelişmeler ve Suriye Ordusunun Halep ve aynı zamanda IŞİD’in başkenti sayılan Rakka’da ilerlemesiyle birlikte, meydandaki son gelişmeler hakkında konuştu.

Tesnim Haber Ajansı – Suriye Ordusunun Rakka’da ilerleyişi, Amerika’nın Suriye’yi bölme planını bozdu.

Muhammed Rıza Emini röportajında şunları söyledi: “Suriye Ordusu’nun Rakka’ya yaptığı operasyonların, IŞİD’i bölmekle beraber birkaç neticesi daha var ve bu neticelerden biri, IŞİD’in gerçek bir yenilgisi ve Amerika’nın da peşinde olduğu ve bu yolda her türlü girişimde bulunmaya çalıştığı, Suriye’yi bölme planının bozulmasıdır. Tabi Halep’te çeşitli gruplar çatışma halindedir ve bu bölge operasyon faaliyetlerinin önemli bir noktasıdır ama kesin olan şey, hâlihazırda Suriye Ordusunun tüm çabasının faydalı bir operasyon gerçekleştirerek, IŞİD’in nüfuzunu, ilerlemesini ve aynı zamanda Suriye’yi zayıflatma komplosunu engellemeye çalışmasıdır. Öte yandan, bazı grupların ve dış ülkelerin IŞİD’e yardımları açıktır ve bir taraftan silah ve diğer taraftan da istihbarat yardımı yapmaktadırlar.”

Ortadoğu uzmanı Emini konuşmasının devamında; Amerika’nın, Suriye’nin Rakka kentinde hâkimiyeti kazanmak için Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlerine desteğine değinerek şunları söyledi: “ Gerçek şu ki Amerikalılar Suriye’yi bölmeye çalışıyorlar. Şu an her ne kadar Amerikalılar IŞİD’e karşı Kürtleri destekliyor, işbirliği yapıyor, Kürtler ve Suriye Ordusuyla aynı görüşe sahip gibi görünüyor ve yine bu durum, her ne kadar görünüşte olumlu gibi duruyorsa da bu alandaki tüm aktörler bu desteklerin siyasi atmosferde ne anlama geldiğini anlıyorlar. Bu yüzden Amerika, Kürtler için uygun bir atmosfer oluşturmanın peşinde. Çünkü bu şekilde, Kürtleri bağımsız bir hareket olarak kendi hâkimiyeti altına alıp sonra da Suriye coğrafyası içinde bir güç tabanı olarak kendi planlarını uygulamak için kullanabilecek.

Direniş Ekseni ve Rusya’nın amacı Suriye’de egemenlik

Muhammed Rıza Emini, Rusya’nın Suriye’deki gelişmelerdeki faaliyetlerine değinerek şunları söyledi: “Şu an Rusya, en fazla yardımını havada yapıyor ve diğer bir tabirle, hava desteğini Rusya sağlıyor. Tabi bazı noktalarda top ateşi yardımı da veriyor ama Hizbullah güçleri koordine ve organizasyonlarıyla ve eğitimli olmalarıyla ve aynı zamanda onlara yardım eden danışmanlar eşliğinde, zeminde uygun ortamlara sahipler, kara ve karadaki tüm operasyonlarda Suriye Ordusunun öncü hareketliğini yapıyorlar. Bizler şunu kabul etmeliyiz ki eğer Hizbullah, Direniş Güçleri ve Suriye’de bulunan danışmanlar olmasaydı, belki de Suriye Ordusu gerekli fırsatları yakalayamazdı. Bu birleşme, meydanda güzel olayların meydana gelmesini sağladı ve aynı zamanda Rusya’nın hava desteği de bu yolun neticeyi görmesine yardım etti.

Emini; Rusya, İran İslam Cumhuriyeti danışmanları ve Hizbullah, Suriye’de hâkimiyeti korumak istiyorlar ve onların bütün hedefi IŞİD’i yok etmek.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz