Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Arap Medyasından ‘‘İmam Hamaney ve İranlı Hacılara’’ Büyük İftira
Arap Medyasından ‘‘İmam Hamaney ve İranlı Hacılara’’ Büyük İftira

Arap Medyasından ‘‘İmam Hamaney ve İranlı Hacılara’’ Büyük İftira

Arap medyası, İmam Hamaney’in İranlı hacılara Mekke yerine Kerbela’ya gitmelerine fetva verdiği yalanını manşetine taşıdı.

Arap medyası, İranlıların Arefe günü Kerbela’ya gitmesini çarpıtarak, akıl almaz bir iftirada bulundu.

Arap medyası, bu yıl Hacca gidemeyen, daha doğrusu Suudi Arabistan rejimi tarafından İranlı hacı adaylarının hacca gitmesi engellendiğinden dolayı, İran İslam İnkılâbı Rehberi İmam Hamaney’in Hac yerine Kerbela’ya gidilebileceği yönünde fetva verdiği yalanını manşetine taşıdı.

Sky News Arapça, bu fetvanın ardından Iraklı yetkililerin açıklamalarına göre, 1 milyon İranlının Kerbela’ya akın ettiğini söylediğini duyurdu.

İmam Hamaney ve İranlı hacı adaylarına iftira atan kanal, İran’ı kıbleyi ve Hac mekânını değiştirerek, Müslümanlar arasında tefrika çıkarmaya çalışmakla suçladı.

ABD destekli kanal, İran’ın Arabistan ile yaşadığı siyasi krizden dolayı, İranlı hacı adaylarını bu yıl Hacca göndermediğini iddia etti.

Haberin duyulmasının ardından ‘‘el Ezher’’ bir bildiri yayımladı:

Hac ibadeti belli zaman ve mekânlar içerisinde yerine getirilmelidir, belirlenmiş bu zaman ve mekânın dışında gerçekleşen her türlü eylem, Hac farizasını insanın üzerinden kaldıramaz.

Kahire’de bulunan İran’ın menfaatlerini koruma bürosu, İmam Hamaney’in böyle bir fetva vermediğini ve haberin tamamen uydurma olduğunu belirten bir açıklama yaptı. İranlılar Kerbela’ya ve İmam Hüseyin’in (a.s) kabri şeriflerini Peygamber Efendimiz’den (s.a.a) ve Ehlibeyt İmamlarından (a.s) gelen rivayet ve hadisler doğrultusunda sevap kastıyla ziyaret etmekteler.

Şimdiye kadar Hac engeliyle karşılaşmadan dahi, İran Hac farizasını yerine getirmeleri için Mekke’ye en çok Hacı gönderen ülkeler arasında gelmekteydi. İranlıların Arefe günü Kerbela’ya gitmelerinin, Hac farizasıyla hiçbir ilgisi yok aksine İranlılar her yıl Arbain, Aşura ve On beş Şaban günlerinde İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitlerini ziyaret etmek için Kerbela’ya akın etmekteler.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz