Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Avrupa, Amerika’nın Siyasetlerinin Esiridir
Avrupa, Amerika’nın Siyasetlerinin Esiridir

Avrupa, Amerika’nın Siyasetlerinin Esiridir

Bir Amerikan gazetesi, İran’a karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasının üzerinden üç ay geçmesine rağmen Avrupalı iş adamlarının Amerika engelinden dolayı İran ile anlaşmalarını sonlandıramadıklarından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını yazdı.

Tesnim Haber Ajansı – New York Times gazetesi yayımladığı bir köşe yazısıyla şu hususlara değindi: Avrupalılar, Amerika kanunlarının kendilerini İran ile ticaretten alıkoymasından yana rahatsızlık duyuyorlar. Birçok yaptırımın kaldırılmasının üzerinden üç ay geçerken Avrupalı siyasetçilerin, diplomatların ve iş adamlarının İran ile petrol, havacılık ve inşaat alanlarındaki onlarca anlaşmalarını tamamlayamadıklarından ötürü hayal kırıklıkları gün geçtikçe artıyor.

Bu köşe yazısında şöyle geçiyor: İran ile nükleer anlaşmanın sağlanmasının ve bu ülkenin pazar kapılarının açılmasının ardından Avrupalı iş adamları ansızın gelen bir servet peşindeydiler. Ancak birçok yaptırımın kaldırılmasının üzerinden üç ay geçerken Avrupalı siyasetçilerin, diplomatların ve iş adamlarının İran ile petrol, havacılık ve inşaat alanlarındaki onlarca anlaşmalarını tamamlayamadıklarından ötürü hayal kırıklıkları gün geçtikçe artıyor.

Avrupalılar bu yoldaki asıl engelin kendilerinin müttefiki yani tarihi nükleer anlaşmanın perde arkasındaki asıl etken olan Amerika’nın olduğunu söylüyorlar.

İran’ın füze programından ve Washington’un onu terörizme destek verdiği iddialarıyla suçlamasından ötürü Amerika’nın bu ülkeye karşı yeni yaptırımlar uygulamasından yana endişeli olan Avrupa bankaları bu kararları ekonomik olarak desteklemekten sakınıyorlar.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Amerika ile ilişkiler hususunda şu açıklamalarda bulundu: Amerika siyaseti Avrupa’yı rehin almıştır. Biz, birlikte nükleer anlaşmayı sonlandırdık. Ancak şu anda Amerika onun hayata geçirilmesine engel oluyor.

Amerika Hazine Bakanlığı İran’dan petrol alışverişinde doların kullanılmasına izin çıkarmadıkça Avrupa petrol şirketleri hiçbir anlaşma imzalamayacaklardır.

AB Dış İlişkiler Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, geçen hafta Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaretinde bu engeli kaldırmaya çalıştı. Ancak Avrupa bankaları Amerika’nın kanunlarına uymaya mecburdur.Mogherini, Tahran ziyareti esnasında Tesnim Haber Ajansına; “Biz, geçmişte İran’ın birinci ekonomik ortağıydık ve şimdi de o döneme geri dönmek istiyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Bu sorunlara rağmen Avrupalılar İran ile ticari ilişkilerde bulunmak için yolları açmaya kararlı görünüyorlar.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz