Pazar , 25 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Vahdet Önderleri » Ayetullah Burucerdi’nin Hilafet meselesine bakışı
Ayetullah Burucerdi’nin Hilafet meselesine bakışı

Ayetullah Burucerdi’nin Hilafet meselesine bakışı

Burada büyük Şia otoritesi olan Ayetullah el-Uzma Burucerdi‘den çok önemli bir söz nakletmemiz yerinde olacaktır. Şöyle buyurmaktadır:

“Şia’nın inancı iki temel üzerine bina edilmiştir. İlki; Ali İbn Ebi Talib ve ondan sonra gelen imamların imametine inanmakla beraber Hz. Ali’nin ilk halife olması gerektiğine inanmak. İkincisi ise Ehl-i Beyt İmamlarının insanların bütün sorunlarının çözümünde başvurulması gereken otoriteler olarak kabul edilmesi ve Peygamber’in sünnetine binaen bütün fıkhi ahkamın ortaya koyucuları olarak kabul edilmesidir. Nitekim Allah Resulü (s.a.a) Sakaleyn hadisinde bunu bildirmiş ve şöyle buyurmuştur: ‘Size iki değerli şey bırakıyorum. Biri Allah’ın Kitabı diğeri de Itretim yani Ehlibeytim’dir.’

Günümüzde hilafet meselesinin gündeme getirilmesinin hiçbir anlamı yoktur. Zira bir zorunluluk olmadan bu konulardan bahsetmek doğru değildir. Sadece Müslümanlar arasında ihtilaflar çıkmasına neden olacak bir meseledir. Başka bir ifade ile bu, tarihî bir mesele olduğu için bugün bununla uğraşmanın hiçbir anlamı ve faydası yoktur. Ama Ehl-i Beyt İmamlarının fıkhî ve ilmî merciler olmasına gelince, bu olgu belli bir dönem ve mekâna has değildir. Bizim, imamet konusunda asıl bu meseleye eğilmemiz ve bu hususta ısrarcı olmamız gerekir. Ancak ilk konu, yani İmamların yönetimi konusunda artık susmamız gerekir. Bu yoldan gidildiği taktirde Şia olmaya da herhangi bir zarar bulaşmaz.”

Kaynak: Allame Muhammed Mehdi Şemsettin

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz