Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Ayetullah Mehdevi Keni vefat etti!
Ayetullah Mehdevi Keni vefat etti!

Ayetullah Mehdevi Keni vefat etti!

Rehberlik Fakihler Meclisi Başkanı Ayetullah Mehdevi Keni vefat etti.

Ayetullah Mehdevi Keni’nin damadı ve özel kalem müdürü Huccetul İslam Mir Lohi, Ayetullah Mehdevi Keni’nin bugün sabah saat 7’de durumunun kötüleştiğini ve saat 9’da da hayata veda ettiğini söyledi.

Rehberlik Fakihler Meclisi Başkanı Ayetullah Mehdevi Keni bundan bir süre önce geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu komaya girmiş ve Tahran’da bir devlet hastanesinde tedavi altına alınmıştı. Ancak tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Ayetullah Mehdevi Keni Kimdir?

8 Nisan 1931 yılında Tahran’ın Kan(Ken) kentinde dünyaya gelmiştir. Tahran’da başladığı ilmi hayatını 1961 yılına kadar Kum kentinde sürdürmüştür. Ayetullah Burucerdi’nin vefatının ardından Pehlevi rejimine karşı başlatılan İmam Humeyni’nin önderliğindeki kıyama dahil olmuştur. İmam Humeyni tarafından Devrim Konseyi üyeliğine seçilmiştir.

Muhammed Ali Recai hükümetinde Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin yerine içişleri bakanı olarak göreve getirilmiştir. Muhammed Cevad Bahoner hükümetinde de içişleri bakanlığı görevini yürütmüştür. 2 Eylül 1980 günü Muhammed Cevad Bahoner’in şehid edilmesinden sonra İran başbakanı olmuştur. 29 Ekim 1981 günü başbakanlığı Mir Hüseyin Musavi’ye bırakmıştır.

Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi Keni, Tahran’da bulunan İmam Sadık Üniversitesi’nin kurucusu ve yöneticisidir. Mehdevi Keni, Rehber İmam Ali Hamaney tarafından Anayasa Değişiklik Konseyi üyeliğine atanmıştır.

1977 yılında kurulmuş olan Mübariz Alimler Cemiyeti’nin 1979 yılından beri başkanıdır. Mübariz Alimler Cemiyeti 1977 yılında Rehber İmam Ali Hamaney, Murtaza Mutahhari, Muhammed Hüseyin Beheşti, Muhammed Cevad Bahoner, Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Muhammed Müfettah tarafından kurulmuştur. Şu anda cemiyete Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Hasan Ruhani ve Rıza Ekremi üyedir.

8 Mart 2011 günü Rehber’i Belirleme ve Denetleme ile görevli Hubregan Meclisi’nin başına getirilen Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi Keni uzun süre hastanede tedavi gördükten sonra 21 Ekim 2014 günü vefat etmiştir.

islamidavet

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz