Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Ayetullah Sistani’ye Suikast Son Anda Önlendi
Ayetullah Sistani’ye Suikast Son Anda Önlendi

Ayetullah Sistani’ye Suikast Son Anda Önlendi

Irak’ta, IŞİD’in ülkenin en etkili din alimi Ayetullah Ali Sistani’nin Necef’teki evine ve bazı kutsal mekanlara yönelik saldırı planının önlendiği açıklandı.

Irak Terörle Mücadele ve İstihbarat Dairesi Genel Müdürü Ebu Ali Basri, Irak’ta yayımlanan Es-Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, IŞİD’in başta Ayetullah Sistani’nin Necef kentindeki evi olmak üzere Kufe Mescidi ile Kerbela, Basra ve Samarra’da kutsal mekanlara yönelik saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.Basri, “IŞİD’in yurt dışından getirdiği lider kadrosunun, bombalı araç ve intihar saldırısı şeklinde üç saldırı hazırlığı yaptığı anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

Alınan istihbarat doğrultusunda bu saldırıların önlendiğini kaydeden Basri, söz konusu saldırıların planlandığı bölgenin güvenlik güçleri tarafından düzenlenen hava saldırıları ile vurulduğunu aktardı.

Associated Press’e (AP) konuşan iki Iraklı yetkili de Irak istihbaratının Kerbela ve Necef ‘teki kutsal mekanları ile Ayetullah Ali Sistani’nin evine saldırı hazırlığındaki IŞİD’in planının önlendiğini söyledi.

Gazete haberinde, Ayetullah Sistani ve kutsal sayılan bazı mekanları hedef alan söz konusu saldırı planının ‘Irak tarihindeki en karanlık plan olduğu, gerçekleşmesi durumunda ülkeyi kan gölüne çevirecek karanlık bir tünele sürükleyeceği” yorumu yapıldı.

‘KAİM VE MEYADİN’DEKİ IŞİD ÜYELERİ IRAK VE RUS HAVA KUVVETLERİ TARAFINDAN VURULDU’

Basri ayrıca Suriye’nin Meyadin bölgesi ile Irak’ın Enbar vilayetine bağlı Kaim ilçesi çevresinde saldırı hazırlığı yapılan 7 yerin güvenlik güçleri tarafından vurulduğunu ifade etti.

AP, IŞİD kontrolündeki bu bölgelerin Irak ve Rus hava kuvvetleri tarafından vurulduğunu belirtti. Haber ajansına konuşan Iraklı yetkililer ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi vermezken Irak ve Rusya arasındaki istihbarat paylaşımının yapılan görüşmelerin ardından arttığına vurgu yaptı.

KABİL’DE IRAK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE SALDIRI

Diğer taraftan Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Irak Büyükelçiliği’ne intihar saldırısı düzenlendi.

Afgan polisi binaya yönelik intihar saldırısının yanısıra bir dizi patlama gerçekleştiğini ve saldırganların güvenlik güçleri ile çatışmaya girdiğini duyurdu.

Bazı saldırganların binaya girmeyi başardığı belirtiliyor.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Necib Daniş, büyükelçilik çalışanlarının güvende olduğunu belirterek “Güçlerimiz binanın içinde. Temizlik operasyonu sürüyor” dedi.

Saldırıda kaç kişinin öldüğü veya yaralandığı ile ilgili bilgi verilmedi.

IŞİD’in propaganda aygıtı Aamaq saldırıyı örgütün üstlendiğini duyurdu.

Propangada aygıtı iki IŞİD militanının binanın girişinde kendini patlattığını, iki militanının binanın içine girdiğini ve 7 korumanın öldürüldüğünü iddia etti.

Sputnik

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz