Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Bahreyn Halk Kıyamı kararlılığını koruyor
Bahreyn Halk Kıyamı kararlılığını koruyor

Bahreyn Halk Kıyamı kararlılığını koruyor

Gelen haberler Bahreyn halkının, bu ülke diktatörü Al-ı Halife yönetimi aleyhindeki mücadeleyi sürdürme konusunda kararlı olduklarını göstermektedir. Bahreyn halkı, kendi talep ve istekleri dikkate alınmadığı, ülkede insan hakları kriterlerinin uygulanmadığı ve yönetimin görüşmelere alaycı yaklaşım içinde olduğu sürece kendi muhalefet eylemlerini sürdüreceklerini bildirmekteler.

Diğer yandan Bahreyn yönetimi kendi despot tutumunun devamında, BM Teşkilatı insan hakları komiserinin davetini geri çevirerek muhalifler ve halk temsilcileri ile geniş katılımlı bir görüşme yapmayacağını bildirmiştir.

Bahreyn’in BM Teşkilatının Cenevre merkezinde insan hakları konseyindeki temsilcisi Yusuf Abdul Kerim BM İnsan hakları 29. Oturumunda yaptığı konuşmada, Milli görüşmelerin bir iç mesele olduğunu ve insan hakları konseyinin buna karışmaması gerektiğini, Bahreyn yönetimini ilgilendirdiğini söyledi.

Fakat BM teşkilatı insan hakları komiseri Zeyd Raad el-Hüseyn daha önce Bahreyn yönetiminden ülkede yaşanan 5 yıllık krizi sonlandırmak için muhaliflerle ciddi ulusal görüşmeleri başlatmasını istemişti.

El-Hüseyin, Bayreyn’de barış, istikrar ve huzurun ancak her hangi bir ön koşul olmaksızın muhaliflerle görüşmeler başlatılarak onların taleplerinin dikkate alınmasıyla mümkün olabileceğini bildirdi.

Bilindiği üzere Bahreyn 2011 yılından şimdiye kadar halk kıyamına tanık olmakta. Halk hükümete karşı kıyam ederek ülkede geniş kapsamlı siyasi reformlara gidilmesini, anayasanın egemen olmasını, hür ve demokratik seçimlerin düzenlenmesini, dini, mezhebi ve etnik ayrım ve adaletsizliklere son verilmesini istemekteler.

Ancak Irak ve Suriye’de olduğu gibi Bahreyn’de de halk karşıtı harekette Suudi yönetiminin elini görmek mümkündür. Suudilerden almış olduğu özellikle askeri yardımlar sayesinde Bahreyn yönetimi şimdiye kadar halk hareketlerine karşı sürekli şiddet ve baskı yöntemi uygulayarak halkın sesini bastırmak istemektedir.

Fakat tüm bu şiddet ve baskı siyasetleri şimdiye kadar Bahreyn halkının kıyam iradesini olumsuz etkilememiş ve kıyamlarının ilk günkü coşku ve gücüyle kendi taleplerini en yüksek sesle haykırmakta, despot yönetime karşı muhalefetlerini ilan etmekteler. Bu doğrultuda son günlerde ülke tüm yurtta Al-ı Halife yönetimi karşıtı geniş çaplı halk hareketlerine tanık olmuştur.

Bu arada Bahreynli siyasi aktivistler özellikle cezaevlerindeki halk liderleri de sessiz kalmamış ve halktan yönetim karşıtı feryatlarını var güçleri ile haykırmalarını, taleplerini dillendirmeyi sürdürmelerini istemişlerdir.

Bahreyn halkının kıyamının tüm şiddetiyle devam etmesi aynı zamanda uluslar arası alanda da geniş yankıları olmuştur ve bu mesele Al-ı Halife yönetiminin uluslar arası arenada ağır eleştirilere muhatap olmasını beraberinde getirmiştir. Hatta şimdiye kadar kendi sessizlikleriyle Bahreyn’de despot Al-ı Halife yönetiminin zulüm ve cinayetlerine göz yuman uluslar arası kuruluş ve teşkilatlar da artık sessizliklerini bozmuş ve açık dille eleştirilerini dillendirmekteler. Bu ise uluslar arası fitne odakları ve sömürgeci güçlerin desteğini arkasına alan Bahreyn yönetiminin inzivaya sürüklenmesine ve aşağılık kompleksine kapılmasına neden olmuştur.

Kısacası Bahreyn olayları, Al-ı Halife yönetiminin başarısızlıkları ve halk hareketini sindirme girişimindeki akametini gözler önüne serdiği gibi bu ülke olaylarının bir takım iç ve dış gelişmelere gebe olduğunu gösteriyor.

Bir zamanlar yönetimle uzlaşarak ülkede reform yapılmasını sağlamaya çalışan Bahreyn halkı artık despot Al-ı Halif yönetiminin devrilmesi ve cezalandırılmasından başka bir şeye razı olmamaktadır.

İRİB

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz