Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Bahreyn Rejiminden Özgürlükleri Bastırmak İçin Yeni Emir
Bahreyn Rejiminden Özgürlükleri Bastırmak İçin Yeni Emir

Bahreyn Rejiminden Özgürlükleri Bastırmak İçin Yeni Emir

Türkiye Nisan ayının sonlarında Batı Asya’da (Ortadoğu) ilk resmi askeri üssünü Katar’da açtı.

Tesnim Haber Ajansı – Amerika’nın askeri uzmanlık dergisine göre; bu askeri üste yaklaşık 3000 askeri personel bulunmaktadır.  Bu arada Kara Kuvvetleri özel hareket operasyon birlikleri bu üste yer alacak olan birimlerdir.

Buna göre; bazı Fars Körfezi emniyeti analistleri Türkiye ve Katar’ın, İran’a bölgede güvenmemeleri açısından beraber hareket ettikleri ve aynı zamanda Yemen ve Suriye’de İran’ın cephe aldığı gruba destek verdiklerini belirttiler. Diğer taraftan İran nükleer anlaşması, Amerika’nın İran ile başa çıkmak için artık askeri güce destek vermenin faydasız olduğunu görmesi ve diğer yandan Fars Körfezi ülkelerinin Amerika’nın artık İran’ı bölge için tehdit olarak görmemesi yüzünden Amerika’nın bölgeyi terk edeceğini düşünmektedirler.

Türkiye’nin bölgede yeni askeri üssünün değerlendirildiği yazıda, bu askeri üste Türkiye silahlı kuvvetlerinin kendi varlığı ile birlikte Katar askeri birliklerinin eğitimini üstlenerek ortak askeri tatbikat için gerekli ortamın hazır hale getirilmesi ve bununla birlikte Katar’daki üssün hedefinin ise bölgede güçlenen İran’ın gücünü etkisizleştirmek olduğunu belirtti. Askeri üssün aynı zamanda Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan Sünni koalisyonun parçası olduğu dile getirdi.

Batı Asya’nın (Ortadoğu) en büyük askeri üssüne ev sahipliği yapan Katar, on binlerce Amerikan askerini barındıracak potansiyele sahip olacaktır.

Bu analizin devamında; İran’ın Fars Körfezindeki gücünden ve Amerika ile olan ilişkilerin gelişmesinden endişe eden Katar’ın Türkiye ile olan askeri girişiminin önem arz ettiği ve Katar’ın bölgede askeri olarak zayıf olması yüzünden başlatılan bu operasyon girişiminin Katar’ın savunma yeteneklerini artırma açısından atılmış önemli bir adım olduğu belirtildi. Aynı şekilde Türkiye ile güçlü askeri ittifak Katar’ın askeri sanayi gücüne katkıda bulunmuştur ve bu ülkenin askeri eğitiminin bir bölümünün gelişmesine sebebiyet vererek Amerika’ya olan bağımlılığını azaltmıştır. Belki de bu durum Katar için Türkiye’nin aracılığıyla NATO ile güçlü işbirliğini geliştirme açısından önemli bir adım olacaktır. Aynı şekilde bu askeri üs Türkiye içinde Fars Körfezinde boy göstermek için bir fırsat olmuştur ve bu sayede Türkiye için bölgedeki kazançlı bir pazara ulaşmak mümkün olacaktır.

Bu askeri üs aynı zamanda İran’ın bölgedeki nüfuzunu azaltmak ve Türkiye’nin stratejik yöntemlerini geliştirmesi açısından önem arz etmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz