Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Bahreynli Çocukların Okuma Yazma Hakları Ellerinden Alınıyor
Bahreynli Çocukların Okuma Yazma Hakları Ellerinden Alınıyor

Bahreynli Çocukların Okuma Yazma Hakları Ellerinden Alınıyor

Bahreyn’in despot yönetimi Alı Halife rejimi, 14 Şubat 2011 tarihinden şimdiye kadar sürekli olarak bu ülke insanına karşı insan hakları ihlallerinde bulunmaktadır. Şimdi de Bahreynli çocukların eğitim ve yaşam haklarından mahrum bırakılması bu insan hakları ihlallerinden yeni birisidir.

Bahreyn öğretmenler derneği başkanı mehdi Ebu Dib 20 Eylül tarihinde bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla yönetim tarafından tutuklanarak hapse atılan en az 400 gencin eğitim ve öğretim imkanından mahrum bırakıldığını bildirdi.

Alı Halife yönetimi yetkilileri, bir takım sosyal ve siyasi konularda itirazlarda bulundukları gerekçesiyle bu gençlerin tutuklu bulunduklarını belirtmekteler.

Bilindiği üzere Bahreyn 14 Şubat 2011 yılından şimdiye kadar hükümet karşıtı eylem ve gösterilere sahne olmaktadır. Alı Halife yönetimi, halkın hak taleplerine kulaklarını tıkayarak, itiraz seslerini şiddet ve hırçınlıkla bastırmak istemekte ve bu hususta şimdiye kadar çok sayıda Bahreyn vatandaşını şehit etmiş, yaralamış veya tutuklayarak hapse atmıştır.. Bahreyn gelişmelerini yakından takib eden insan hakları kurum ve kuruluşları ise sürekli olarak Bahreyn yönetiminin, muhaliflere ve tutuklulara karşı kötü muamelede bulunması ve işkenceler etmesi nedeniyle Alı Halife yönetimine itirazlarını dile getirmekteler. Bu arada devamlı insan hakları ihlallerinde bulunan Bahreyn yönetimi şiddete baş vurarak halkı sindirmek isterken halktan önemli bir kısmını tutuklama yolunu tercih etmiştir. Bu tutuklamalarda özellikle küçük yaştaki çocukların oranının yüksek olduğu bilinmekte. Halı hazırda yüzlerce çocuğun hapiste olmasının yanı sıra toplumsal olaylarda onlarca çocuk da Bahreyn rejimi güçlerince vurularak şehit edilmişlerdir.

1989 Kasım ayında kabul edilen çocuk konvansiyonu, çocuktan maksadın 18 yaştan küçük olanlar şeklinde açıklamıştır ve bu kişiler söz konusu konvansiyon ve diğer uluslararası hukuk açısından bir takım özel hak ve hukuka sahipler. Bu arada eğitim ve öğretim ve yaşam hakkı çocuklarla ilgili özellikle belirtilen haklardan bazılarıdır. Bu konvansiyonun 6. maddesinin birinci bendinde, “Konvansiyona üye olan ülkeler her çocuk için yaşam hakkını resmiyete tanımalı” ifadesi yer alırken 28. maddenin birinci bendinde de , “konvansiyona üye olan ülkeler çocukların eğitim ve öğretim haklarını resmiyete tanımalı” ifadesi belirtilmiştir.

Ve Bahreyn 1992 yılından beri bu konvansiyonun üyesidir ve 193 üyeli bu konvansiyonun tüm madde ve içeriğini kabul etmesi icabediyor. Halife yönetimine karşı 2011 yılında halk protesto ve itirazlarının başladığı gündem şimdiye kadar Bahreyn yönetimi başka hususlarda insan haklarını çok rahat ihlal ettiği gibi çocuklarla ilgili eğitim ve öğretim ve yaşam haklarını da ihlal etmektedir.

Çocukların tutuklanması ve uzun süreli hapiste tutulması çocukların yaşam haklarının ellerinden alınması anlamına gelmektedir. Çocuk hakları konvansiyonu 19. Maddesi birinci bendinde şöyle denilmektedir: “Bu Sözleşme’ye Taraf Devletler, çocuğun ana–babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suistimale, ihmal ya da ihmalkâr muameleye, ırza geçme dahil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar.”

Bu madde uyarınca çocuk hakları, çocuk tutuklamaları şiddet kapsamı alanına girmekte olup Alı Halife yönetiminin yıllardır bu ülkede başta çocuklar olmak üzere tüm halka karşı icraatlarındandır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz