Pazartesi , 22 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Barzani’nin Amacı Hizbullah’a Yardımı Kesmek İçin Suriye Sınırını Kapatmak
Barzani’nin Amacı Hizbullah’a Yardımı Kesmek İçin Suriye Sınırını Kapatmak

Barzani’nin Amacı Hizbullah’a Yardımı Kesmek İçin Suriye Sınırını Kapatmak

Irak Farklılıkları Yönetme Başkanı Gais et-Tamimi, Peşmerge güçlerinin Tuzhurmatu’ya düzenledikleri saldırıları değerlendirdi.

Tesnim Haber Ajansı – Irak Farklılıkları Yönetme Başkanı Gais et-Tamimi  yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesuut Barzani’ye yüklendi.

Kürt halkıyla beraber olduklarını, ama Barzani’nin imparatorluk kurmak istediğini belirten Gais et-Tamimi, “Biz Kürdistan halkıyla beraberiz. Ancak Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ve Özellikle Mesut Barzani imparatorluğunu ilan etmek ve Kürt bölgesi topraklarını peşmerge aracılığıyla genişletmek istiyor. Bu hedef için peşmerge, Türkmenleri öldürme maksadıyla Tuzhurmatu’ya girdi” dedi.

Açıklamasında Irak Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr’ı da sert bir dille eleştiren Gais et-Tamimi, “Mukteda es-Sadr’ın babasının şehid olduğunu ama kendisinin utanç verici bir noktaya ulaştığını” söyledi.

Barzani’nin Mukteda es-Sadr’ı dolgu malzemesi oalrak kullanmaya çalıştığnı belirten et-Tamimi, “Mukteda es-Sadr’ın Irak halkının güvenini kurduğu oyun için kullanmaya çalıştığını” iddia etti.
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani ise yabancı diplomatlarla görüşmesinde yaptığı açıklamada, “Peşmerge güçlerinin Tuzhurmatu’da Haşdu’ş Şabi güçlerini mağlup etmek konusunda yeterli güce sahip olduğunu” söyledi.

Mesur Barzani konuşmasında; “Peşmerge güçlerinin yeterli silah ve mühimmata sahip olduğunu, Peşmerge askerlerinin Kürdistan Bölgesinin topraklarını, egemenliğini ve saygınlığını korumak için konuşlandırıldığını” söyledi.

Irak medyasının aktardığına göre Tuzhurmatu’ya giren Peşmerge güçleri şehirdeki Irak bayraklarını indirerek Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bayrağını astı.

Iraklı uzmanlara göre, 2016 yılında bağımsız Kürdistan devletinin kurulması için referandum hazırlığı yapan Mesut Barzani, tartışmalı bölgeleri merkezi hükümetin kontrolünden kendi kontrolüne geçirmek için bu bölgelere yoğunlaştığı, böylelikle Tuzhurmatu ve Kerkük üzerinde kontrol kurarak Suriye sınırını kapatmak istiyor. Uzmanlara göre Barzani’nin bir diğer amacı ise, bu bölgelerde ki petrol yataklarının kontrolünü ele geçirmek.

Irak merkezli Sky Press haber ajansında  yayınlanan analize gööre ise, Barzani’nin Tuzhurmatu ve Kerkük üzerinden Suriye sınırını kapatıp İran’ın, Lübnan Hizbullah Hareketine yardım yapmasını engellemeye çalışıyor.

Analizde, IŞİD’in Musul’u işgal ederken Peşmerge güçlerinin çok yakında olduğu ama müdahale etmediği, Musul’un IŞİD tarafından işgali sonrası bölgeden çekilen Irak ordusunun yerine Barzani’nin Peşmerge’yi yerleştirdiği ifade ediliyor.

Washıngton Enstitüsünün raporuna göre ise, Barzani kontrolünde ki Peşmerge güçlerinin kalabalık bir şekilde Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer bölgelerde konuşlanan Türkmen güçlerini yenerek bölgeyi kontrol altına alması zor görünüyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz