Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Başkan seçilirse Kudüs’ü, Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıyacakmış
Başkan seçilirse Kudüs’ü, Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıyacakmış

Başkan seçilirse Kudüs’ü, Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıyacakmış

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, başkan seçilirse Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını bildirdi.

Trump’ın seçim kampanyası merkezinden yapılan açıklamada, Cumhuriyetçi Partiadayının, dün Manhattan’daki Trump Tower’da bulunan konutunda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğü belirtildi.

Toplantıda İran ile nükleer anlaşma, DAEŞ’e karşı mücadele, ABD’nin İsrail‘e askeri desteği ve diğer güvenlik konularının gündeme geldiği belirtildi.

Trump ile Netanyahu’nun İsrail halkının komşularıyla adil ve sürekli barış istediği konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen açıklamada, “bölgede barışın ancak Filistinlilerin nefret ve şiddetten vazgeçerek İsrail’i bir Yahudi devleti olarak kabul etmesiyle sağlanabileceği” ileri sürüldü.

Yetki ABD Başkanlarında

Trump’ın, başkan seçilirse İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sözünü de verdiği aktarılan açıklamada, “Trump, Kudüs’ün Yahudi halkının 3 bin yıllık ebedi başkenti olduğunu benimsiyor. ABD, Trump yönetiminde Kongre’nin uzun süre önce verdiği Kudüs’ü İsrail’in bölünmemiş başkenti olarak tanıma kararını kabul edecek.” ifadeleri kullanıldı.

ABD büyükelçiliklerinin yeriyle ilgili karar yetkisi, 1995’de çıkarılan yasayla ABD başkanlarına bırakılmıştı. Kongre, aynı yıl ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasıyla ilgili bir yasayı kabul etmişti. Önceki başkanlar Bill Clinton ve George W. Bush yasayı yürürlüğe koymamış, ABD Başkanı Barack Obama da 2011’de güvenlik gerekçesiyle Tel Aviv’deki büyükelçiliği Kudüs’e nakletmeyeceği konusunda ABD Kongresi’ni bilgilendirmişti.

AA

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Başkan seçilirse Kudüs’ü, Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıyacakmış"

Bildir
avatar
Mustafa
Ziyaretçi

Netanyahu, Clinton ile degörüştü. O da benzer vaatlar verdi efendisi İsrail’e. Yani, Amerika adlı şeytanın iki boynuzu da İsrail’in hizmetinde. Kimin başa geçeceği pek fark etmiyor aslında.

wpDiscuz