Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Batı, Yemen’de Yaşananları Görmezden Gelmekte
Batı, Yemen’de Yaşananları Görmezden Gelmekte

Batı, Yemen’de Yaşananları Görmezden Gelmekte

Almanca haftalık haber dergisi Der Spiegel, Yemen’de yaşanan insanlık krizini ele aldığı son sayısında binlerce Yemenlinin Suud rejiminin işgali nedeniyle açık ve susuzluk içerisinde hayatını kaybettiğini yazdı.

Tesnim Haber Ajansı – Savaştan en çok zararı çocukların gördüğünü belirten Der Spriegel batının bu vahşeti sadece izlediğini ifade ederek Suud rejiminin Alman silahları ile Yemen’e saldırdığını açıkladı.

Dergide, Arap koalisyonunun Suudi Arabistan başkanlığında 20 ay öncesinden Yemen işgalini başlattığı belirtilirken koalisyonun 2014 yılında Yemen’in başkenti  ile birlikte bir çok kentin Husiler tarafından kontrol altına almasının ardından Husilerin iktidarını devirmek ve tekrar devrik lider Mansur Hadi’yi iktidara geçirmek amacıyla Yemen’i işgal ettiğini açıkladı.

Suud rejiminin Almanya’dan silah ithal eden en önemli ülke olduğunu belirten Der Spiegel, Almanya federal emniyet biriminin raporuna işaret ederek Almanya’nın Suud rejimine Yemen’de kullanması için 40 binin üzerinde silah gönderdiğini ifade etti.

BM raporuna göre; Yemen savaşından 2,2 milyon sivilin kaçtığı ve 10 binin üzerinde sivilin ise hayatını kaybettiği belirtildi. Bu veriler ise sadece doğrudan savaştan etkilen sivillerin oranıdır. Yemen daha öncede Arap coğrafyasının en fakir ülkesi idi ancak savaş ile birlikte daha vahim bir şekil aldı. 21 milyon Yemenli bugün yiyecek, su ve tıbbi yardım beklemektedir.

Yemen’de yaşananlar Musul ve Halep savaşlarına göre daha karmaşık bir haldedir. Yemen’de binlerce sivil dünyanın haberi olmadan açlıktan ve susuzluktan ölmektedir,

Tamamen Suud rejimi tarafından kuşatma altında tutulan Yemenlilerin bu vahim durumunu ise Avrupa görmezden gelmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz