Pazar , 25 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » BİMER’den skandal cevap: İşveren izin verirse namaz kılabilirsiniz
BİMER’den skandal cevap: İşveren izin verirse namaz kılabilirsiniz

BİMER’den skandal cevap: İşveren izin verirse namaz kılabilirsiniz

Halkın her konu hakkında, hızlı ve doğru bir şekilde başbakanlığa ulaşabilmesi için Başbakanlığın kendi bünyesinde oluşturduğu BİMER’den bir vatandaşa şok cevap geldi. 
Yeni Akit’ten Muhammed Uzun‘un haberine göre; Koç Holding’e bağlı Gebze Arçelik-LG klima fabrikasında çalışan ve şirket yöneticilerinin Cuma namazına izin vermediğine yönelik Yeni Akit Gazetesi’ne açıklamada bulunduğu gerekçesiyle işten çıkarılan Mehmet Mert, mağduriyetini duyurabilmek için başvurduğu BİMER’den skandal bir cevap aldı. Başvuruyu inceleyen BİMER’den mağdur vatandaşa “İbadet etme hakkı hakkında bir madde bulunmamaktadır. İşverenin kendi kararıdır” şeklinde cevap geldi.

BİMER’in ibadet hakkını işverenin rızasına bırakması tartışmalara neden oldu.

“İBADET HAKKI DİYE BİR MADDE YOK!

İşten çıkartılan Mehmet Mert, mağduriyetini duyurabilmek için BİMER’e yaşadığı sıkıntıyı anlatan bir metin gönderdi. 3 gün içinde mağdur vatandaş Mehmet Mert’e dönüş yapan BİMER çalışanı Furkan Öksüz, “Başvurunuz incelendiğinde 4857 Sayılı İş Kanunu’nda ibadet hakkı hakkında bir madde bulunmamaktadır. İbadet etme özgürlüğünüz işvereninizin inisiyatifine kalmıştır. İşvereniniz mesai saatleri içinde size ibadet için izin verip vermeyeceğine kendi karar verecektir. Verirse de günlük mesai saatine verdiği izin sürelerini ekleyebilir” ifadelerinde bulundu.

“BİMER’E YASADA OLAN İBADET ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SÖYLEDİM”

Mağdur vatandaş Mehmet Mert ise, BİMER’den almış olduğu cevap sonrası şaşkına döndüğünü söyleyerek, “BİMER’den böyle bir cevap beklemiyordum. Vermiş oldukları bu cevapla, kurumu da suçlamıyorum. Bana bu metni gönderen kişi Furkan Öksüz’dür. Ben yaşamış olduğum sıkıntıyı kendilerine anlattım ve yasada olan ibadet özgürlüğünü ifade eden bir mail gönderdim. Ama onların bana gönderdiği cevap işveren isterse kılarsın, istemez ise kılmazsın. Verirse kesinti yapar diye ilginç bir cevapla karşılaştım”  dedi.

“SÖYLEDİKLERİMİZDEN BAŞBAKANLIK SORUMLUDUR”

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Eski BİMER çalışanı olan ve şuan İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde görev yapan Furkan Öksüz, “Çalışanın ibadet hakkı, işvereninin inisiyatifine kalmıştır. İbadet için uygun koşullar varsa ibadetini yapabilir.  İş kanununda işveren ibadet özgürlüğüne karışmıyor ama mesai saatleri içerisinde ibadete zaman ayıracak diye bir şey söz konusu değil. Vermiş olduğum bu cevabı kafama göre yazmadım. Ben kanuna göre konuşuyorum. İşveren için böyle bir zorunluluğu yoktur. Biz bu cevapları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak yazıyoruz. Ben buradaki bilgiyi iş kanuna göre söyledim. Söylediklerimizden Başbakanlık sorumludur” diyerek topu Başbakanlığa attı.