Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Bir Ülke Açlığın Pençesinde…
Bir Ülke Açlığın Pençesinde…

Bir Ülke Açlığın Pençesinde…

BM, Yemen’de devam eden iç savaşta son 15 ayda 370 bin çocuğun açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

BM tarafından yeni açıklanan rakamlara göre nüfusun yaklaşık yarısı yani 14 milyon kişi gıda ve tıbbi yardım ihtiyacı içinde.

Beş yaşın altındaki yaklaşık 500 bin çocuğun acil yardıma ulaşamazsa öleceğini söyleyen BM yetkilileri hasta olan çocukların üçte ikisinin yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu belirtti.

Yemen BM çocuk ajansı sözcüsü Muhammed el Asaadi çarşamba günü yaptığı açıklamada,” En az 370 bin çocuk ağır akut beslenme bozukluğundan muzdarip” dedi. “Verdiğim rakamlar çok ciddi, bu yılbaşındaki sayıya göre yüzde elli artış olduğundan bahsediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Şiddetli akut (aniden ortaya çıkan), beslenme yetersizliği beş yaş altı küçük çocuklar için önemli bir ölüm sebebi. Boyuna göre çok düşük ağırlığa sahip olan çocuklardaki akut rahatsızlıkların en belirgin işareti iskeletinin görülecek derecede zayıf olmaları.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de Husiler ve onlara destek veren devrik lider Salih yanlıları ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar, ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor.

shafaqna

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz