Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Birleşmiş Milletlerin Uyarısı: Yemen’de Bir Nesil Yok Olabilir
Birleşmiş Milletlerin Uyarısı: Yemen’de Bir Nesil Yok Olabilir

Birleşmiş Milletlerin Uyarısı: Yemen’de Bir Nesil Yok Olabilir

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Hicaz işgalcisi Suud’un Yemen’e karşı askeri işgalinden kaynaklanan yetersiz beslenmenin bu ülkede bir nesli sonlandırabileceği konusunda uyarıyor.

Tesnim Haber Ajansı – Dünya Gıda Programı Bölgesel Müdürü Muhanned Hadi, Salı günü yayınladığı raporda Yemen’de artan yetersiz beslenme ve açlığa değinerek şunları söyledi: “Milyonlarca Yemen halkı dışarıdan yardım olmadan hayatta kalamazlar.

Kadınlar ve çocuklar Hicaz işgalcisi Suud’un Yemen’e saldırısının asıl kurbanlarıdır.

Resmi rakamlara göre Yemen’de 14.1 milyon kişi gıda güvensizliği nedeniyle sıkıntı çekmektedir ve bunlardan yedi milyon kişinin durumu çok vahimdir. Bazı şehirlerde halkın yüzde 70’i yetersiz beslenme sorunu ile karşı karşıyadır.”

Dünya Gıda Programı aynı zamanda Yemen’de özellikle çatışmaların yaşandığı bölgelerde çocukların yetersiz beslenme oranlarının artmasından endişe duyduğunu belirtti.

Her ne kadar Dünya Gıda Programı Yemen’in birkaç şehrinde yetersiz beslenme sorunu yaşayan özellikle beş yaşın altındaki çocuklar, hamile ve süt veren kadınlar olmak üzere yaklaşık 700 bin kişiye yardım sunsa da, yetersiz beslenmenin çok geniş kapsamlı olması nedeniyle bu asla yeterli bir yardım değildir ve bu ülkedeki açlık krizi aynı şekilde devam etmektedir.

Dünya Gıda Programının Yemen’deki Müdürü Torben Dayu, Yemen’de bir neslin açlık yüzünden yok olabileceğini belirtti.

Torben Dayu, Yemenli ailelerin gıda zahiresine ihtiyacı olduğunu ifade ederek; “Dünya Gıda Programı maalesef daha fazla ihtiyaç sahibi aile arasında paylaştırmak için gıda sepeti hacmini azaltmak zorunda kaldı” açıklamasında bulundu.

 

Yayınlanan raporlara göre; Hicaz işgalcisi Suud’un Yemen’e saldırısından önce de Yemen dünyada beslenme yetersizliği oranın yüksek olduğu bir ülkeydi ve Yemen’e düzenlenen saldırılarla birlikte bu oran daha da arttı.

Yemen’in Hadide ve Batı Yemen olmak üzere bazı bölgelerindeki beslenme yetersizliği beş yaşın altındaki çocuklarda yüzde 31 seviyesine ulaştı ve bu acil durum olarak sayılan yüzde 15 seviyesinin iki kat fazlasıdır.

Hicaz işgalcisi Suud’un Yemen’e düzenlediği saldırılar, Batı Asya’nın en fakir ülkesi olan Yemen’deki durumu ekonomik olarak bir faciaya sürüklemiştir. Savaştan önce de gıda ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını gıda ithalatı ile sağlayan Yemen’de Hicaz işgalcisi Suud’un saldırılarıyla birlikte gıda ithalatı önemli ölçüde kesintiye uğramıştır.

Birleşmiş Milletler, Hicaz işgalcisi Suud’un Yemen’e düzenlediği saldırıda 10 binden fazla kişinin öldüğünü açıkladı ve Birleşmiş Milletler ’in raporuna göre, işgalci Suud’un saldırılarının kurbanlarının büyük bir kısmını siviller oluşturuyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz