Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » BM: Yemen’de Kolera Görülmemiş Bir Şekilde ve Hızla Yayılıyor
BM: Yemen’de Kolera Görülmemiş Bir Şekilde ve Hızla Yayılıyor

BM: Yemen’de Kolera Görülmemiş Bir Şekilde ve Hızla Yayılıyor

Suudilerin işgalinin gölgesinde Birleşmiş Milletler Yemen’de, kolera salgınının görülmemiş bir şekilde ve hızla yayıldığını ve koleraya yakalananların sayısının muhtemelen 36 bin kişiye ulaştığını belirtti.

Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick yaptığı basın açıklamasında şu ifadelerde bulundu: ‘Yemen’deki hastalık, hızla ve görülmemiş bir şekilde Yemen geneline yayılıyor ve iki yılı aşkın bir süredir savaş ve çatışmalardan acı çeken kadın, erkek ve çocukları bu hastalığa yakalanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor.Yemen doktorlar merkezi son haftalarda koleraya yakalanma ihtimali olan 35 bin 500 kişinin adını kaydetti ve bu sayının en az üçte birini çocuklar oluşturuyor.

Bu dönemde en az 361 kişi kolera hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti ve yaşanan bu kayıpların Yemen’in 22 eyaletinden 19’undan olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler ve müttefiklerinin Yemen’deki bu hastalıkla mücadele etmek için 55 milyon dolara ihtiyacı var.’

McGoldrick, bütün ülkelerden Yemen’e yardım etmelerini ve şiddetli açlık sıkıntı yaşayan bu ülkeye yeni bir öldürücü darbe vurmamalarını istedi.

Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick şu ifadelerde bulundu: ’17 milyon Yemenlinin acil gıda yardımına ihtiyacı var ve yaklaşık 7 milyon kişi de kıtlığın eşiğindedir ve aynı zamanda 462 bin kişi de şiddetli gıda yetersizliğinden acı çekmektedir.’

Tesnim Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz