Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz!
Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz!

Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz!

Şehid-i Mihrap Ayetullah Seyit Muhammed Bakır el-Hekim’i anma merasiminde konuşan Irak İslami Yüksek Beclis Başkanı Seyit Ammar el-Hekim, “Şehit el-Hekim, Ayetullah Seyit Muhsin Hekim’in ilim ve ahlak medresesinde yetişmiş bir isimdi. Şehit el-Hekim, Ayetullah Seyit Muhammed Bakır el-Sadr gibi bir şahsiyetin öğrencisiydi.

Şehit el-Hekim, İslam ümmetini nasıl siyasi bir topluma dönüştürüleceği fikrinin temeli atan isimdi. Şehit el-Hekim, İslami hareketleri yönlendirme, diktatör rejimleri tahtından indirip adalet ve dini değerlere dayalı bir hükümet kurma siyasetini Ayetullah Humeyni’den öğrenmişti” dedi. El-Hekim sözlerine şöyle devam etti:

“Irak’ta cereyan eden olaylar, ‘Yeni Ortadoğu’ projesinin bir parçasıdır. Bizler, yanan bir coğrafyanın kalbimde ve tufanların hedefinde bir ülkeyiz. Bir anlık gaflete düşersek, bu projenin senaristleri amaçlarına ulaşır. Biz, hiçbir baskıya boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Ülkemizi bu dalgalı denizden kurtarıp huzur dolu sahillere taşımak için hem milli hem de dini kardeşlik bağımız olan kardeşlerimizle her türlü saldırının karşısında durmaya devam edeceğiz. Ülkemizin özgürlüğü için dayatılmaya çalışılan eksik, yarım ya da zararımıza olan hiçbir öneriyi kabul etme niyetinde değiliz.

Konuşmasının bir bölümünde Yemen saldırılarına da değinen el-Hekim;

“Yemen’de savaş ve katliamın durdurması için siyasi bir çözümü öngören her akli öneriye destek vereceğimizi ilan ediyoruz. Bugün Yemen’i içinde bulunduğu kaostan kurtarabilecek belki de tek çıkış yolu, müzakere seçeneğidir. Bizler, yaşadığımız bölgede her ne kadar cüzi konularda görüş ayrılığına sahip olsak ta ortak bir kadere sahibiz.

Artık bölgemizde alevlendirilmeye çalışılan ateşi söndürme zamanı gelmiştir. Çünkü bu ateş, hiçbir ayrım yapmadan tüm bölge insanını yutabilecek hararettedir. Bu ateş, Şam’dan tutun, Sina’ya, Musul’a ve Sana’ya kadar yayılmış durumda. Unutmayın ki; bu bölge bundan daha fazla savaşı kaldıramaz.”

ehlader