Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Ehl-i Beyt » Bugün Hz. Zeyneb’in (s.a.) kutlu veladet günü
Bugün Hz. Zeyneb’in (s.a.) kutlu veladet günü

Bugün Hz. Zeyneb’in (s.a.) kutlu veladet günü

Bugün Hicri-i Kameri 5 Cemadiulevvel 1438’e tekabül eden 3 şubat 2017; Resulullah’ın (s.a.a.) değerli torunu, İmam Ali (a.s.) ve Hz. Fatıma’nın (s.a.) kızı, İmam Hasan’ın (a.s.) ve İmam Hüseyin’in (a.s.) kız kardeşi, Aşura kıyamının mirasçısı Hz. Zeyneb’in (s.a.) mübarek veladet günü.

Bugün Hz. Zeynep’in (s.a.) kutlu veladet günü nedeni ile tüm İslam alemi ve Ehlibeyt aşıkları, mübarek bir günü idrak ediyor. Zeyneb sözcüğü, Arapçada “zeyn” ve “eb” den oluşuyor, bunlar da sırasıyla ziynet ve baba anlamlarında olduğu için, Zeynep kelimesi, babanın ziyneti anlamındadır.

Zeyneb-i Kübra (s.a.), tüm zaman kesitlerinde zulme karşı baş kaldıran özgürlükçü tüm kadın ve erkeklere tam bir örnek teşkil ediyor. Hz. Zeynep; dün, bugün veya yarına ait bir kişiliğe sahip değildir.Zira insani keramet, Allah’a kulluk, adalet taleplik, ve şerafet sadece bir toplum veya belirli bir zaman dilimine ait değildir. Büyük ve değerli insanlar tarih ötesi bir varlığa sahipler, Zeyneb-i Kübra (s.a.) da nübüvvetin ve imametin nurundan en fazla payı alan ender kadınlardan biridir.

Hz. Zeynep; her gün Resulullah’ın (s.a.a.) sevgi ve marifetinden yeni bir can bulup, değerli babası İmam Ali’nin (a.s.) ilim ve belagatından yararlanıp, muhterem annesi Resulullah’ın (s.a.a.) değerli kızı Hz. Fatıma’nın (s.a.) kucağında huzur bulurdu.

Ehlibeyt İmamlarının 3.’sü İmam Hüseyin’in (a.s.) şehadetinin ardından kendini İmam Zeynelabidin’in (a.s.) canını korumakla görevli gören Hz. Zeynep, en zor şartlarda katillere karşı durarak o hazretle omuz omuza sert sözleri ile İslam düşmanlarını rezil etti.

”İslami Vahdet” sitesi olarak , bu kahraman şahsiyetin mübarek veladeti nedeni ile özgürlük aşığı tüm Müslümanları ve Mustazafları tebrik ediyoruz.

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz