Pazar , 25 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Bursa’da Hz. Hüseyin ve Kerbela Programı Düzenlendi
Bursa’da Hz. Hüseyin ve Kerbela Programı Düzenlendi

Bursa’da Hz. Hüseyin ve Kerbela Programı Düzenlendi

13 Kasım 2014 Perşembe günü Elif-Der’de hanımların düzenlediği Hz. Hüseyin’i Anma ve Kerbela programı gerçekleştirildi.

Sunuculuğu üstlenen Ümmühan YÜCEL’in yaptığı selamlama konuşmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Kübra Nur EFE tarafından duygulu ve coşkulu bir şiir okundu. Ardından Kerbela konulu ezgiler seslendirildi. Programda Fatma GÜLTEKİN Hoca slayt eşliğinde bir konuşma yaptı.

Konuşmada öne çıkan başlıklar şöyleydi:

“Hz. Hüseyin haksızlığa ve zulme seyirci kalmamış, zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde şehit olmayı seçmiştir.

Hz. Hüseyin yaşayan Kur’an olarak dedesi Hz. Peygamber’in (sav) getirdiği dinin gerçek temsilcisiydi. Sessiz sedasız bu dünyadan göçseydi ya da köşesine çekilip ilim-irfanla meşgul olsaydı, İslam’ın nebevî çizgisinin yok olma riski vardı.

O şanlı bir direnişle tarihin seyrini değiştirmiş, yüzyıllarca zihinlerden çıkmayacak olan zulme karşı kıyam etme ve İslam’ı koruyup savunma bilinci aşılamıştır.

Kerbela’yı unutmamalı, çağdaş Yezidlerle mücadele etmelidir. Kerbela’nın öfkesi dinmemeli, çağdaş Kerbelaların hesabı, modern Yezidlerden sorulmalıdır.

Müslümanlar olarak bu ayı tatlılar dağıtıp yiyerek kutladığımız neşe ve sevinç ayı olarak değil matem ayı olarak gözyaşlarıyla, oruç tutarak onların Kerbela’da yaşadığı açlığı ve susuzluğu hissetmeliyiz.

Hasılı;

Kerbela’nın acısını daima yaşamalı ve zalimlere karşı dik ve onurlu duruşu göstermeliyiz.”

Konuşma sırasında duygusal anlar yaşandı. Ardından müzik grubu tekrar sahne aldı. Samiye YILDIZ’ın yaptığı bir duayla program sona erdi. Program, beğeni ve ilgiyle izlendi.