Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Kültür - Sanat » Büyük bir cinayeti anlatan belgesel film
Büyük bir cinayeti anlatan belgesel film

Büyük bir cinayeti anlatan belgesel film

A157 adlı belgesel film üç kızın İŞİD militanları tarafından tecavüze uğradıklarını konu edinmiştir. 

Çektiği belgesel film hakkında Mehr Haber Ajansı’na konuşan Behruz Nuranipur adlı İranlı yönetmen, “Ben geçen yıl bir film çekimi için gittiğim Suriye’de bir fotoğrafçı ile tanıştım. O, bana Suriye’de çektiği bir fotoğrafı gösterdi. Fotoğrafa bakar bakmaz bir film çekimi için ilk kıvılcım aklımda oluştu” dedi.

Nuranipur, A157 Belgesel Filmi hakkında şunları kaydetti:

“Fotoğraf 9-10 yaşlarında bir kız ve 3-4 yaşları arasında biz erkek çocuğa aitti, lakin beni saatlerce düşünceye daldıran konu fotoğrafıçının dile getirdiği ‘Bu kız hamiledir” cümlesi oldu. Ben fotoğrafçı arkaştan bu kızı benimle tanıştırmasını istedim.

Biz iki hafta sonra bu kızla görüşebildik. İşte bu konu bir belgesel filmin çekimi için IŞİD terör örgütünün düzenlediği salıdırılar sırasında tecavüze uğrayan başka kızlarla da görüşmemize neden oldu.

‘A157’ 17 bin kişilik bir mülteci kampında yer alan bir çadırın ismiydi. Fotoğrafta gördüğüz iki çocuk orada kalıyordu.

Biz daha sonra IŞİD militanları tarafından tecavüze uğramış 3 kızla karşılaştık. Bunlardan ikisi kardeşti ve ilk başta bizimle konuşmadan çekiniyorlardı.

Onlarla iletişim kurmak o kadar da kolay değildi, çünkü film ekibi olarak onların güvenini kazanmamız gerekiyordu. A157 belegesel filminin çekim süreci 9 ay sürdü ve biz bu süre boyunca bu üç çocukla işbirliği yapmak için çaba harcıyorduk”.

IŞİD’çilerin Tecavüzüne uğrayan bu üç kız hakkında bilgi veren Nuranipur, “Öncelikle siz diğer halk gibi aileleriyle birlikte yaşayan bu kızları düşünün. Sonra aniden onların yaşadıkları şehir düşüyor ve ebeveynleri de hayatlarını kaybediyor. Artık bu üç kızın yaşamı inişli çıkışlı zor bir aşamaya giriyor. Bu olayların hepsi sadece 20 günde yaşanıyor” dedi.

Sözü edilen üç kızın 10-15 yaşları arasında olduğunu duyuran ‘A157 Belgesel Filmi’ yönetmeni, “Onlar gece kabus görüyor. Hatta bu çocuklardan birisi bir psikoloijk hastalığa bile yakalanmıştır” diyerek, IŞİD’çilerin bundan daha çok büyük cinayetler işlediğini de dile getirdi.

 

mehrnews

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz