Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Çağın Putkıranı İmam Humeyni(r.a.), 27. Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Çağın Putkıranı İmam Humeyni(r.a.), 27. Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Çağın Putkıranı İmam Humeyni(r.a.), 27. Vefat Yıldönümünde Anılıyor

SHAFAQNA-Bugün Hicri şemsi takvime göre 14 hordad 1395 ve miladi 3 haziran 2016. Bugün, İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu İmam Humeyni’nin vefatının 27. yıl dönümüdür.

27 yıl önce böyle bir günde,İslam İnkılabı’nın büyük lideri İmam Ruhullah Musevi Humeyni, 87 yaşında gözlerini dünyaya yummuş ve Hakk’a yürümüştü.

İmam Humeyni, bundan tam 53 yıl önce dikta Şah rejimine karşı mücadeleyi başlatmış ve aynı zamanda Amerika’nın da İran’a müdahaleleri başlamıştı ve sonunda İmam Humeyni, Türkiye’ye ardından da Irak’a sürgüne gönderilmişti.

İmam Humeyni, Irak’ta 13 yıllık sürgün hayatında, talebe yetiştirmeye, Şah rejiminin fasit durumunu ve Amerika’nın İran’da sultacı siyasetleri hakkında açıklamalar yapmış ve faaliyetlerini yoğun olarak sürdürmüş, o günün şartlarında bildiriler yayınlayarak halkı aydınlatmaya çalışmış ve sonunda sözkonusu hareket, İran’da İslam inkılabının zafere ermesiyle sonuçlanmıştır.

İmam Humeyni’nin Fransa’ya sürgüne gönderilmesinin ardından da onun İran’da Şah rejimine karşı mücadelesi sürmüş ve sonuçta 1979’da İran’a dönerek İslam İnkılabı hareketi zafere ermiştir.

İslam İnkılabının zafere ermesinin ardından da, iç ve dış düşmanların İslam inkılabı aleyhinde, başta Irak Baas rejimini İran’a saldırmaları olmak üzere komploları bitmemiş, ama İmam Humeyni, en zor şartlarda İran halkını, cesur olmaya, dirayetli ve kararlı olmaya davet ederek, çok güzel bir şekilde İran halkını yönetmiştir.

Bugün bu büyük liderin vefatının 27. yıl dönümü ve bu münasebetle başta İran olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde bu münasebetle çeşitli merasimler düzenlenmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz