Cumartesi , 20 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Çember Daraldıkça Daralıyor!
Çember Daraldıkça Daralıyor!

Çember Daraldıkça Daralıyor!

Irak güvenlik güçlerinin başlattığı Musul’u kurtarma operasyonunda çok sayıda köy terör örgütünden geri alınırken, 935 IŞİD militanı da öldürüldü.

Musul’u kurtarma operasyonlarında kentin güneybatısında federal polis güçleri, yol ve binalardaki mayın temizliğine devam ediyor.

Kentin güneydoğu bölgesinde ise Irak ordusunın 9. Zırhlı Tugay güçlerinin Musul’un sol kıyı bölgesine girerek İntisar, Cedidet Elmufti, Şeymaa, Selam ve Yonis Elsabaavi semtlerinde kontrolü sağladığı; yol ve binalarda mayın temizliği yapmaya devam ettiği öğrenildi.

Musul’un doğu bölgesindeki terörle mücadele ekipleri de Aden, Elbekir, Elzehebiye, Urbeciye ve Kerkukli bölgelerinde kontrolü sağladı. Kuzey bölgesinde Irak ordusunun 16. Alay’ının, kurtarılan bölgelerde temizliğe devam ettiği ifade edildi.

Batı cephesinde ise Irak Gönüllü Güçleri, kurtarılan bölgelerde arama ve mayın temizleme operasyonlarına devam ederken, 6 nolu yolun güvenliğini de sağlıyor.

Sputnik’in verdiği habere göre, Iraklı Korgeneral Şakir Cevdet, federal polislerin Musul’un 1846 kilometrekare olan güney kısmını tamamen IŞİD’in elinden aldığını, 94 köyde kontrolü sağladığını ve 935 teröristin de öldürüldüğünü açıkladı.

2 GAZETECİ DE HAYATINI KAYBETTİ

Irak Basın Özgürlükleri Gözlemevi tarafından hazırlanan bir rapora göre, Musul operasyonunun başladığı 17 Ekim’den bu yana gazetecilerin kurşun geçirmez yelek ve kask gibi güvenlik ekipmanlarının az olması nedeniyle çok sayıda tehlikeyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Raporda, IŞİD militanlarının Musul’da düzenlediği saldırılarda 1 foto muhabiri ile 1 gazetecinin yaşamını yitirdiği, 14’ünün yaralandığı ifade edildi.

IŞİD’E AİT BİR İHA DÜŞÜRÜLDÜ

Irak güçlerinin, Musul’da IŞİD’e ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü bildirildi.

Savunma Bakanlığı’na bağlı Terörle Mücadele Birimi’nden subay Ayid Zuheyr, Musul’un doğusundaki El-İntisar mahallesi semalarında uçan İHA’nın IŞİD’e ait olduğunun anlaşılmasından sonra ateş açılarak düşürüldüğünü söyledi.

Irak ordusundan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz