Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Darbeci Sisi, Körfez’den sonra IMF’nin de kapısını çaldı
Darbeci Sisi, Körfez’den sonra IMF’nin de kapısını çaldı

Darbeci Sisi, Körfez’den sonra IMF’nin de kapısını çaldı

Mısır hükümeti ve Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin 12 milyar dolarlık kredi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Başkent Kahire’de iki haftadan beri Mısırlı yetkililerle görüşmeler yapan IMF heyeti, ülkeye 12 milyar dolarlık kredi verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Mısır Merkez Bankası Başkanı Tarık Amir, yaptığı açıklamada, ülkenin yeni ekonomik programını IMF’nin finanse edeceğini belirtti.

Mısır hükümeti, daha önce yeni ekonomik programın desteklenmesi için IMF’den 3 yıl içinde 12 milyar dolar kredi almak için görüşmelere başlanacağını duyurmuştu.

Mısırlı ekonomistlerin bir kısmı söz konusu kredi ve faizinin ülkenin borç yükünü daha artıracağını öngörürken, bazı ekonomi uzmanları da kredinin Mısır ekonomisine güveni artıracağını ve yabancı yatırımcıyı teşvik edeceğini belirtiyor.

Darbeyle geldiğinden bu yana Körfez ülkeleri tarafından fonlanan Sisi, Fransa’nın Rusya için yaptığı ama vermediği iki mistral gemisini de külliyetli bir para ödeyerek almıştı.

Bir süre önce Middle East Eye bir yazı kaleme alan Mısırlı ekonomist Muhammad Mansour, darbe sonrası büyük ekonomik kriz yaşayan Sisi yönetimini ayakta tutabilmek için Körfez ülkelerinden gelen desteğin hiç kesilmediğini ama ekonominin halen risk altında olduğunu belirterek, “Devlet harcamaları, kamu sektörünün yükü ve memur maaşları gibi sorunlar Sisi rejimini köşeye sıkıştırmış durumda” ifdaseni kullanmıştı

KÖRFEZ 23 MİLYAR DOLAR VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Sisi yönetimine Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın 23 milyar dolar bağış yaptığı ortaya çıkmıştı.

Sisi’ye BAE, Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten darbenin yapıldığı Temmuz 2013’ten bu yana 23 milyar dolar bağış yapıldığı belirtiliyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz