Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Darbeye destek veren ABD’li komutanlar hakkında suç duyurusu: İncirlik kapatılsın
Darbeye destek veren ABD’li komutanlar hakkında suç duyurusu: İncirlik kapatılsın

Darbeye destek veren ABD’li komutanlar hakkında suç duyurusu: İncirlik kapatılsın

Türkiye’ye karşı suç işledikleri ve darbe girişimine destek verdikleri gerekçesiyle aralarında CIA’in eski Başkan Yardımcısı Graham Fuller, Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Henri Barkey, analist Alan Makovsky, ABD Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford ve General Joseph Votel ile bazı ABD’li medya kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Baran Dergisi yöneticilerinin avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan ve İncirlik Üssü’nün tedbiren kapatılması talep edilen dilekçede, “15 Temmuz gecesi Malatya Havalimanı’na mühimmat yüklü 8 kargo uçağı iniş yapmıştır. Bahse konu kargo uçaklarındaki silah ve mühimmatın darbecilere lojistik destek amacı ile İncirlik Üssü’nden sevk edildiği tesbit edilmiş olup, bu silahların ve mühimmatın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kaydı bulunmamaktadır. İncirlik Üssü’nün darbeciler tarafından aktif olarak kullanıldığı, çatışmalar yaşandığı, bu çatışmalara ABD personelinin de darbecilere destek vermek amacı ile katıldığı ve kayıplar verdiği iddia edilmektedir. ABD Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford’un, darbe girişimi sonrası ülkemize yaptığı ziyaret bu kayıp askerler ve darbedeki ABD’nin izini silmek için olduğu yönünde soruşturmayı gerektirecek ciddiyette iddialar söz konusudur” denildi.
Savcılık tarfından bu iddialar araştırıldıktan sonra, söz konusu kişilerin, ‘ABD ve TC uyruklu kişiler hakkında, adam yaralama ve öldürme, TC anayasasına aykırı hareket etme, TC anayasasını darbe ile ortadan kaldırma, TC devleti ve hükümetini ABD çıkarlarına uygun hâle getirmek maksadıyla silahlı eylem yapma, Türk uyruklular için de ABD adına casusluk yapma’ suçlarından haklarında soruşturma açılması talep edildi.
Suç duyurusunun ardından adliye önünde açıklama yapan avukat Hamza Uçan, “Amerika’nın hadiseden sanki habersizmiş gibi takındığı tavır, milletin üzerine uçaklardan yağdırılan bombaların müsebbibi konumundaki İncirlik Üssü’nün hala Amerika’ya hizmet veriyor oluşu kamuoyu vicdanını derinden yaralamaktadır. İnanıyoruz ki yargı üzerine düşen bu şerefli görevi layığıyla yerine getirecektir” dedi. Basın açıklamasının ardından grup tekbir getirerek ABD aleyhine sloganlar attı.
Ajanslar

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz