Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Devrim Muhafızları Komutanı IKBY ve İsrail İlişkisini Deşifre Etti
Devrim Muhafızları Komutanı IKBY ve İsrail İlişkisini Deşifre Etti

Devrim Muhafızları Komutanı IKBY ve İsrail İlişkisini Deşifre Etti

Devrim Muhafızlarının İran Kürdistan Eyaleti Komutanı General Recebi; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’nin mali sorunları ve İsrail ile ilişkilerinin yeni boyutunu açıkladı.

İran Kürdistan Eyaleti Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Hüseyin Recebi Tesnim’e verdiği özel röportajda; IKBY’nin 25 Eylül’de düzenlediği ayrılık referandumunun sonuçları ve etkileri hakkında görüşlerini ortaya koyarak, düşmanların planladığı ciddi bir tehdidin operasyonel alanına girdiğini, bunun Kürt nüfusu olan ülkeleri etkileyebileceğini ifade etti.

İran Kürtleri’nin İslam Cumhuriyeti’ni sevdiğine ve İslam Cumhuriyeti referandumu sırasında Senendeç halkının yüksek katılımının bunu gösterdiğine dikkat çeken Komutan Recebi; referandum sonrası yapılan kutlamaların “duygusal” olduğunu ve sayıları 10 bini geçmeyen sokaklarda kutlama yapanların devrim aleyhinde hiçbir slogan atmadıklarını kaydetti.

Medyanın ayrılık referandumunu büyüttüğüne dikkat çeken Devrim Muhafızları Kürdistan Eyaleti Komutanı; tuhaf referandumda, geniş şekilde hile ve sahtekarlık yapıldığını, Süleymaniye’de seçmenlerin sadece yüzde 40’ının referanduma katılırken, Halepçe’de de katılım oranının çok düşük olduğunu kaydetti.

Referandum’un Irak Kürdistan bölgesindeki gerçekleri değiştirmeyeceğini sözlerine ekleyen Komutan Recebi; Irak Kürdistan halkının sorunlarının bir referandum ile çözümlenip, yoksunluklarının giderilmeyeceğini belirtti.

IKBY yetkililerinin, kendileri için para biriktirdiğine de dikkat çeken Komutan Recebi; IKBY yetkililerinin dünyanın en zengin insanlarından sayıldığını ifade etti.

IKBY yetkililerinin çocuk katili İsrail rejimi tarafından Irak’ı parçalamak için görevlendirildiğini hatırlatan Devrim Muhafızları Kürdistan Eyaleti Komutanı; bu rejimin Kürt toplumu ile hiçbir alakası olmadığını ve her türlü alakalandırmanın Kürt halkına hakaret sayıldığını ifade etti.

Komutan Recebi sözlerinin devamında; “Irak, Türkiye ve İran bütün hava ve kara sınırlarını IKBY’e kapatırsa bunlar ne yapabilir? Esasında ne fırsat ve kapasiteleri var? Tüm bunlar tehditler ve halk, yaşamlarının sıkıntıya düştüğünü görünce, rahatsız oluyor.” ifadeleri kullandı.

IKBY’nin Irak merkezi yönetiminden aldığı yüzde 27 oranındaki bütçe ve sınır kapılarından çok büyük miktarda sağlanan gelirin nereye gittiğini sorgulayan Komutan Recebi; Iraklı Kürtler’in gerçek oylarının hayatları olduğunu kaydetti.

Devrim Muhafızları’nın İran’ın bazı Kürt kentlerinde referandum sonrası kutlama yapanlara karşı tepkisi ile ilgili olarak da General Recebi; Devrim Muhafızları olarak güvenlik alanında ciddi sorumlulukları olduğunu ve bu bağlamda kendi rollerini komuta-emir zinciri çerçevesinde ifa ettiklerini kaydetti.

Devrim Muhafızları ayrıca; Kürdistan bölgesinde sürdürülebilir güvenliğin zarar görmemesi için özen gösterdiklerini, halkın bu durumdan memnun olduklarını kaydetti.

IKBY’nin söz konusu girişimini ciddi tehdit olarak gördüklerini ifade eden Komutan Recebi; bununla birlikte güvenliğin korunması ve karşılık verilmesi için yapılan işler ve girişimlerin sürdürülebilir güvenliğin zarar görmemesi için dikkat ettiklerini vurguladı.

Tesnim Haber Ajansı 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz