Cuma , 24 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Direnişimizin Altın Halkası Olan Suriye Halkını Emperyalistlerden Korumayı Başardık
Direnişimizin Altın Halkası Olan Suriye Halkını Emperyalistlerden Korumayı Başardık

Direnişimizin Altın Halkası Olan Suriye Halkını Emperyalistlerden Korumayı Başardık

Tahran’da düzenlenen Batı Asya Güvenlik Konferansında konuşan Ali Ekber Velayeti Amerika’nın bölgedeki arzularına ulaşamadığını belirterek “Amerika dünyayı yönetme ve idare etme amacına ulaşamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Tesnim Haber Ajansı – Amerika’nın Irak, Suriye ve Afganistan’da istediklerini elde edemediğini vurgulayan Velayeti, İran’ın bölge halkları ile kurduğu güçlü bağ nedeniyle Irak ve Suriye’den başlayan direniş ekseninin Lübnan ve Filistin’e ulaştığını belirterek “Direnişimizin altın halkası olan Suriye halkını ise emperyalistlerden korumayı başardık” açıklamasını yaptı.

Amerika’nın Irak politikasına değinen Ali Ekber Velayeti, Amerika’nın Irak’ta askeri üs kurmak istediğini ancak Irak halkının bilinci ve direnci sayesinde bunun gerçekleşmediğine işaret ederek “ şuanda ise Amerika Irak’ta ki konumunu korumaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Irak ordusu tarafından başlatılan Musul operasyonlarına işaret eden Velayeti, Amerika’nın kendisi olmadan Musul’un teröristlerden temizlenemeyeceği iddiasına karşılık Irak Başbakanı el İbadi’nin açıklamalarını hatırlatarak “Irak Başbakanı, Musul’un Irak ordusu ve Haşdi Şabi ile birlikte teröristlerden temizleneceğini ifade etmiştir. Ve Musul Irak ordusu tarafından da teröristlerin elinden kurtulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin 4 yıl aradan sonraki Bağdat ziyaretini merkezi hükumetin elde ettiği bir fırsat olarak değerlendiren Velayeti, BM’nin Suriye temsilcisinin BM’ye değil daha çok Amerika’ya hizmet ettiğini kaydederek “BM temsilcisi, Halep’in doğusunda geçiş hükumeti kurulmasını öngörmektedir. Ancak bunu Suriye’yi parçalama girişimi olarak gören Beşar Esad hiçbir şekilde buna izin vermeyeceğini açıkladı. Halep’in ise en kısa sürede kurtulacağından kimsenin şüphesi kalmadı” açıklamasını yaptı.

Açıklamalarının devamında bölge emniyetinin bölge ülkeleri yada bölge ile irtibatı olan ülkeler tarafından sağlanması gerektiğini vurgulayan Velayeti; İran, Irak, Suriye ve Lübnan’ın bölgede oynan tüm oyunları bozduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’nin özel temsilcisi ile görüşmesinin konu başlıklarına değinen Velayeti ana gündemlerinin Suriye olduğunu belirterek Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasında Rusya ile ortak paydada olduklarını kaydetti.

İran ve Rusya’nın Suriye’ye yardımlarının devam edeceğini ve Halep’in kurtarılmasında kararlı olduklarını kaydeden Ali Ekber Velayeti “terör örgütleri ve özellikle el Nusra, Suriye şehirlerinden tamamen temizlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Çin’in BM kararına yönelik vetosunun önemli bir adım olduğunu belirten Velayeti, söz konusu BM tasarısının Suriye’yi bölme girişimi olduğunu ifade etti.

“Biz Rusya ile birlikte Beşar Esad’ın Suriye’nin halen hukuki Devlet Başkanı olduğunu kabul etmekteyiz” ifadelerini kullanan Ali Ekber Velayeti terör örgütlerinin bunu değiştiremeyeceğini vurguladı.

Son olarak Ali Ekber Velayeti konuşmasında bölge ülkelerinin işbirliği içerisinde olması gerektiğini vurgulayarak “ Emperyalist oyunlara karşı bölgenin emniyeti ancak bölge ülkelerinin ortak hareket etmesi ile mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz