Çarşamba , 22 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Fethi Şikaki » Dr. Fethi Şikaki şehadetinin 19. yıl dönümü
Dr. Fethi Şikaki şehadetinin 19. yıl dönümü

Dr. Fethi Şikaki şehadetinin 19. yıl dönümü

Filistin İslâmî Cihad Hareketi’nin kurucusu ve ilk lideri Dr. Fethi Şikaki şehadetinin 19. yıl dönümü münasebetiyle anılıyor. Dr. Şikaki, 26 Ekim 1995 tarihinde Libya’da yaşayan Filistinli mültecilerin Kaddafi yönetimi tarafından sürgün edilmesinin durdurulması için bu ülkeye yaptığı diplomatik amaçlı bir ziyaretten dönüşünde uğradığı Malta’da kaldığı otelde Mossad tarafından düzenlenen suikast sonucu şehit edilmişti.

Dr. Fethi Şikaki, Filistin’in özgürlüğü ve işgalden kurtarılması için fiili cihadın organize edilmesi konusundaki fikirleriyle ve çalışmalarıyla tanınan, o yüzden işgalci siyonistler tarafından da sürekli yakın takibe alınan bir isimdi.

Gazze – Eriha Anlaşması olarak tarihe geçen özerklik anlaşmasından sonra Libya lideri Kaddafi, ülkesinde yaşayan Filistinli mültecilerle alay ederek, “Artık sizin devletiniz kuruldu, kendi ülkenize gidin” diye sürgün işlemi başlatması üzerine Şikaki, bu sürgün işleminin durdurulması için Libya yöneticilerini ziyaret etmişti. Mossad’ın sürekli yakın takibi altında olduğunu bildiğinden ziyaretini son derece gizli ve basına herhangi bir bilgi vermeden gerçekleştirmişti. O yüzden Şikaki’nin bu ziyaretinin ve Malta’da ikamet ettiği yerin tespit edilmesinin bazı işbirlikçi ihanetçiler vasıtasıyla olduğundan şüpheleniliyordu.

Dr. Fethi Şikaki, 1951’de Gazze’nin Rafah mülteci kampında Remle’den iltica etmiş bir ailede dünyaya gelmiş ve Beir Zeit Üniversitesi’nden mezun olmuştu. 1986’da da bazı arkadaşlarıyla birlikte Filistin İslâmî Cihad Hareketi’ni kurmuştu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz