Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Sosyal Konular » Sağlık ve Yaşam » Enerji içecekleri çocuklar için ölümcül tehlike oluşturuyor.
Enerji içecekleri çocuklar için ölümcül tehlike oluşturuyor.

Enerji içecekleri çocuklar için ölümcül tehlike oluşturuyor.

Amerikan Kalp Derneği’nin 17 Kasım tarihini taşıyan araştırma raporu, enerji içeceklerinin çocuklar için ölümcül tehlike oluşturduğunu ortaya koydu.

Bugün açıklanacak rapor, 6 yaş altı çocukları bekleyen ciddi bir riski anlatıyor.

5 bin ayrı olaya ilişkin bulguları inceleyerek, 2010-2013 yılları arasında sürdürülen çalışmalarla ortaya çıkan rapora göre, olayların önemli bülümünde kalp ritminde düzensizlik görüldü. Aynı şekilde, kan basıncında ciddi yükselme de belirlendi.

Araştırmaya katılan Michigan Çocuk Hastanesi Şef Doktoru Dr. Steven Lipshultz, çocukların markete gidip enerji içeceklerinden alamayacaklarını fakat evde olanları içebileceklerini belirterek, “Buz dolabından veya ortada bırakılan içecekleri içebilirler” dedi.

Enerji içecekleri genel olarak, yüksek şeker, kafein içeriyor. Bu içeceklere enerji artırması için, Taurine, I-cartine ve amino asit içeren bazı maddeler de ekleniyor. Araştırmalar, esasında bu içeceklerin ‘özel karışımlarına’ rağmen, bir fincan kahveden daha fazla uyarıcı olmadığını gösteriyor ama tehlikenin kaynağı, enerji artırıcı olarak eklenen karışımlar.

Dr.Lipshultz, 2007 yılından itibaren enerji içeceklerini kullanan yetişkin ve çocukların acil servise gelmeye başlamasıyla konuyu incelemeye aldı. Bu içeceklerin kullanımında artışla birlikte şikayetler de artmaya başladı. Kalp rahatsızlıkları ve karaciğerde tahribat gibi bulgular elde edildi.

Lipshultz ve arkadaşları, Amerika’daki bütün zehir kontrol birimlerindeki raporları incelemeye aldı ve 5 bin 156 dosyada yapılan inceleme, enerji içeceklerinden olumsuz etkilenenlerin yüzde 40’ının 6 yaş altı çocuklar olduğunu gösterdi.

islamigündem

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz