Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Ensarullah Arabistan’a geri adım attırdı
Ensarullah Arabistan’a geri adım attırdı

Ensarullah Arabistan’a geri adım attırdı

Yemen ordusu ve halk birlikleri dün Arabistan’ın Güney Zahran kentindeki askeri karargaha 13 füze attı.

El-Meyadin’in haberine göre, orduyla birlikte halk milisleri de sınır bölgesinde bir başka karargaha saldırı düzenledi.

Ensarullah’ın Suud topraklarına gönderdiği Suud füzeleri ve Yemen ordusunun füze saldırıları, Arap gücü koalisyonunun hesaplarında değişiklik yaratmışa benziyor.

Suudi gazetesi El-Hayat, Yemen eski Cumhurbaşkanı Mensur Hadi’nin, Arabistan’ın kendisine dikte ettiği iki şart hususunda geri adım attığını söyledi.

Ensarullah’ın aldığı şehirlerden geri çekilmesi ve silah bırakması şartları, Arabistan’ın vazgeçilmez iki şartı olarak biliniyordu. Ancak hava saldırılarında 70 gün geçmesine rağmen bir netice alamayan Arabistan, bu şartlarda geri adım atmak zorunda kaldı.

Ensarullah liderleri de bu iki şartı kabul etmemekle birlikte Cenevre’de düzenlenecek barış görüşmelerine katılacaklarını açıkladılar.

Yemen sınırında bazı bölgeler teröristlerden temizlendi

Yemen ordusu ve halk komiteleri güçlerinin  Yemen-Suudi Arabistan sınırında  birçok bölgeyi teröristlerden temizledikleri  bildirildi.

El’Alem kanalının haberine göre, Yemen ordusu ve halk komiteleri güçlerinin   el’Cuf eyaletinde birçok bölgeyi  terörislerden temizledikleri ve bir askeri merkezi de  kontrollerine geçirdikleri anlaşılıyor.

El’Alem kanalının  haberine göre, el’Yetme bölgesinin de son zamanlarda  teröristlerden tamamen  temizlendiği, teröristlerin askeri  teçhizatlarının  ganimet alındığı bildirildi.

Yemen ordusu ve halk komiteleri güçlerinin  ayrıca  el’Zale’e eyaletinde  Huber  bölgesini de  teröristlerden geri aldıkları ve el’Hasin bölgesine doğru ilerledikleri  bildiriliyor.

Başka bir habere göre de, Suudi rejiminin  son 48 saat içinde başta  başkent Sana olmak üzere  Yemen kentlerine  düzenlenen hava saldırılarında  en az 100 sivil ölürken yüzlercesi de yaralandı.

Bu ararda Suudi rejiminin Aden’e yönelik hava saldırısında bir otobüsün hedef olması sonucu en az 13 kişi ölürken birçok kişi de yaralandı.

Diğer yandan Yemen Çocuklar Birliği derneği tarafından düzenlenen gösteride, Suudi rejiminin saldırıları kınanırken bu saldırıların  çocukların okullarına  gitmelerine engel olduğu ve aynı zamanda bu zamana kadar düzenlenen  saldırılarda  çok sayıda  çocuğun  öldüğü bildirildi.

Gösteriye katılan çocuklar uluslar arası toplumdan   Suudi rejiminin  savaş suçuyla  yargılanmasını istediler.

tr.jamnews

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz