Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Eski AKP’li vekil İlhan İşbilen: ”Ahmet Davutoğlu ve ailesi Gülen’in evinde 4 saat kaldı”
Eski AKP’li vekil İlhan İşbilen: ”Ahmet Davutoğlu ve ailesi Gülen’in evinde 4 saat kaldı”

Eski AKP’li vekil İlhan İşbilen: ”Ahmet Davutoğlu ve ailesi Gülen’in evinde 4 saat kaldı”

FETÖ ”çatı davası”nda sanıklardan eski AKP Milletvekili İlhan İşbilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ailesiyle 4-4,5 saat FETÖ lideri Gülen’in evinde kaldığını söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü’yle ilgili, örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 73 kişi hakkında açılan ‘çatı davası’nın bugünkü duruşmasında sanıklardan eski AKP Milletvekili İlhan İşbilen kendisine yöneltilen, ‘Fetullah Gülen’i terör örgütü lideri kabul ediyor musunuz?’ sorusuna ‘Hayır, etmiyorum’ diye cevap verdi. İşbilen, Ahmet Davutoğlu’nun da Gülen’in evinde 4,5 saat kaldığını söyledi.

Aralarında Fetullah Gülen’in de bulunduğu 73 sanıklı ‘FETÖ çatı davasının’ ikinci duruşması bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya tutuklu sanıklardan Hidayet Karaca ile Kazım Avcı SEGBİS yoluyla katılırken, diğer tutuklu sanıklar Dilaver Azim, İlhan İşbilen, Ali Çelik, Abdulkadir Aksoy ve Alaeddin Kaya duruşmada hazır edildiler. Dünkü duruşmada daha önce savunma yapan eski AKP milletvekili İlhan İşbilen’in çapraz sorgusu yapıldı. İlk soruyu soran Hidayet Karaca İstanbul’da alındığı belirtilen bir ifadede İlhan İşbilen’e Ali Babacan’a BDDK’ya götürülmek üzere bir mektup verdiğinin iddia edildiğini belirtilerek “Ben böyle bir mektup verdim mi?” diye sordu. İşbilen ise “Ben öyle bir mektup götürmedim” cevabını verdi.

DAVUTOĞLU VE AİLESİ GÜLEN’İN EVİNDE KALDI

Mahkeme Başkanı Selfet Giray ise, İşbilen’e Amerika ziyaretlerinin sebebini sordu. İşbilen ise, “Oraya devlet olarak, milletvekilleri olarak gidilirdi. Davutoğlu’nun ailesi ile birlikte 4 – 4 buçuk saat Gülen’in evinde kaldığını biliyorum. 4 yıl içinde oraya herkes uğradı geçti. AKP’nin kendisine çok ciddi teveccühü vardı, ondan gidiliyordu” dedi. Giray’ın Vatikan’a neden gidildiğini sorması üzerine İşbilen, “Dinler arası diyalog, sonradan Cumhurbaşkanı, Başbakan tarafından resmiyete döküldü. Bunun devlet eliyle yapılması için girişim oldu. Erdoğan sanırım 10 yıldır bunu destekliyor. Eline aldı bu işi” diye konuştu.

GÜLEN’İ TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ OLARAK KABUL ETMİYORUM

Duruşmada müştekilerden Önder Gökçekaya ise İşbilen’e, ‘Gülen’i terör örgütü lideri olarak kabul ediyor musunuz?’ sorusunu yöneltti. İşbilen bu soruyu, ‘Hayır etmiyorum’ diye yanıtladı. Bir diğer müşteki Ahmet Tatar da, İşbilen’e TUSKON üyesi olup olmadığını sordu. İşbilen bu soruyu da, “Hayır ama tüm etkinliklerine katılıyordum herkes gibi” diye cevapladı. İlhan İşbilen, müşteki avukatlarından Ersan Barkın’ın, ‘Fetullah Gülen’in varisi misiniz?’ sorusuyla ilgili de, “Bu mümkün değil. Böyle bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

ATİLLA KART’A ‘AĞZINA ALMA’ TEPKİSİ

Çapraz sorgunun ardından İşbilen’in avukatı eski CHP Milletvekili Atilla Kart savunma yaptı. 15 Temmuz’un darbe ve işgal girişimi olduğunu kaydeden Kart, “Bu kalkışma Cumhuriyet’in milli kimliğini de hedef almıştır. Bugün yaşadıklarımızın temeli 2006-2007 yıllarına dayanıyor. Silivri tam bir kumpas dönemiydi” değerlendirmesinde bulundu. Kart savunmasında, Kuddusi Okkır’ın ismini anınca, kumpas şehidi Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, “O isimleri ağzına alma” diye tepki gösterdi.

Ajanslar

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, FETÖ ile ilişkisinin eskilere dayandığını gösteren bir haberi de sizinle paylaşalım:

FETÖ’nün dergisi Aksiyon’da yazısı yayınlanan ve Pensilvanya’ya gidip Fetullah Gülen ile görüşen Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, FETÖ ile ilişkisinin eskilere dayandığı ortaya çıktı.

AKP’den istifa eden ve FETÖ lideri Gülen’e yakın bir isim olan İstanbul Bağımsız Milletvekili Muhammed Çetin’in Twitter’de paylaştığı fotoğrafta Davutoğlu, FETÖ’nün evlerindeki sohbette görülüyor.

Fotoğrafın çekildiği tarihin 26 Mayıs 1999 olduğunu belirten Çetin, fotoğrafı paylaşırken “Ahmet Davutoğlu Kıbrıs’ta Işık Evlerde sohbette” mesajını paylaştı. Davutoğlu, ‘şakirtlere’ sohbet ederken, yanındakiler dinliyor ve not alıyor.

GÜL İLE DAVUTOĞLU’NUN GÜLEN KAVGASI

Öte yandan, Eski Başbakan Davutoğlu’nun Gülen ile görüştüğünün ortaya çıkmasının ardından Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bilgisi dahilinde görüşmenin gerçekleştiğini öne sürmüştü. Ancak, bu açıklamanın ardından konuşan Abdullah Gül ise “Ben sonradan öğrendim” çıkışında bulunmuştu. Gül’ün açıklamasına cevap veren Davutoğlu ise Gül’ü yalanlamıştı.

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz