Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Eski Katar başbakanından itiraflar
Eski Katar başbakanından itiraflar

Eski Katar başbakanından itiraflar

YDH- Financial Times gazetesine röportaj veren Katar’ın eski Başbakanı Hamad bin Casim, Suriye’deki krizin yönetimi konusunda kendilerine yeşil ışık yakıldığını açıkladı.

Hamad bin Casim, Suudi Arabistan’la olan ilişkilerinin nasıl rekabete dönüştüğüne dair bilgi verirken, başlangıçta Suriye dosyasının idaresinin kendilerine verildiğini söyledi; ancak bunu kendilerine kimin verdiğini açıklamadı.

Suriye dosyası bize verilmişti

Arap Birliği’nin dönem başkanlığını yaptığı dönemde Katar’ın başbakanı olan Hamad bin Casim, “Katar, başlangıçta Suriye dosyasının idaresi konusunda yeşil ışıklar aldı; çünkü Suudi Arabistan o dönemde bu sorumluluğu üstlenmedi. Ancak Riyad, daha sonra politikalarını değiştirdi. Bize arka koltuğa geçmemiz gerektiği söylenmedi ve nihayet sonuçta iş rekabete dönüştü” dedi.

Amerika için güvenilir bir müttefik olamadık

Amerikan Başkanı Barack Obama’nın Atlantik dergisinde Arap ülkelerine yönelik dostça olmayan açıklamaları konusunda da Obama’yı haklı bulan Hamad bin Casim, “Araplar, bu açık sözlülüğünden dolayı Obama’ya teşekkür etmeliler. Biz Araplar, Amerika’ya güvenilir müttefikler olduğumuzu ispat edemedik” dedi.

İranlılar gibi müzakere yapabilen Arap ülkesi yok

İran diplomasisi konusunda da açıklamalarda bulunan Hamad bin Casim, nükleer müzakereler sırasında İranlı diplomatların davranışlarının övgüye layık olduğunu belirterek şunları söyledi.

“Şunu itiraf etmeliyim ki müzakerelerdeki bu durum, Araplarla kıyaslandığında İranlıların bilinç, zekilik ve sabır bakımından üstünlüğünü göstermesi bakımından yeterlidir. İranlılar, yıllar boyunca nükleer müzakerelerde olduğu gibi çeşitli müzakerelere katıldılar. Şimdi bakalım acaba bu kadar uzun süreli müzakere yapabilen bir Arap ülkesi bulabilir miyiz?”

Katar’ın Suriye krizindeki rolü

Hamad bin Casim’in başbakanlığı döneminde Katar, Arap Birliği dönem başkanı sıfatıyla Suriye sorununun çözümü için girişim başlatmış ve Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasını sağlamış, Suriye’ye ekonomik yaptırım kararları almıştı.

Suriye krizinin çözümü için Yemen modeline dayalı bir çözüm önererek Beşşar Esed’in yetkilerini yardımcısı Faruk Şara’ya bırakarak çekilmesini isteyen Katar başkanlığındaki Arap Birliği, Şam’ın bu öneriyi reddetmesi üzerine 4 Ocak 2012’de Fransa ile birlikte konuyu BM Güvenlik konseyine taşımıştı.

Katar’ın babasını darbe ile deviren eski Emiri Hamad bin Halife’nin 2013 yılında tahtını oğlu Temim bin Hamad’a bırakmış ve yeni emir döneminde Hamad bin Casim’e başbakanlık görevi verilmemişti.

Hamad bin Halife ile Hamad bin Casim’in Suriye’deki yönetimi devirmeyi başaramamaları sebebiyle Amerika tarafından görevlerinden alınarak cezalandırıldıkları öne sürülüyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz