Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Sosyal Konular » Bilim ve Teknoloji » FBI şefi: Web kameranızın üzerine bant yapıştırın
FBI şefi: Web kameranızın üzerine bant yapıştırın

FBI şefi: Web kameranızın üzerine bant yapıştırın

Dijital güvenliğin çok hassas ve kırılgan bir konu olduğunun altını çizen Comey, dinleyicilere dijital mahremiyetlerini güvence altına almak için laptoplarına bağlı web kameralarına kullanmadıkları zamanlarda siyah bant yapıştırmalarını tavsiye etti. CNN Türk’te yer alan habere göre, bunun gece uyurken evin kapısını kilitlemek ve garaja bıraktıkları otomobilin kapısını kilitlemek kadar doğal bir güvenlik uygulaması haline gelmesi gerektiğinin de altını çizdi. Comey ayrıca kendisinin de bu çözümü uyguladığını itiraf etti.

Daha önce de Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in, Instagram hakkında yayınladığı bir kutlama fotoğrafında, masasının üzerindeki laptopun kamerasına bant yapıştırılmış olduğu dikkat çekmişti.

Hacker’ların sürekli yeni açıklar bularak kullanıcıların bilgisayarlarına sızabildikleri gerçeği göz önüne alındığında, kameralara bant yapıştırılması dijital dünyada deneyimli insanların sık kullandığı bir çözüm. Ayrıca bazı büyük PC üreticileri, kimi modellerinde laptop kamerasının önüne açılır kapanır bir kapak koyarak, bant yapıştırma çözümüne bir alternatif sunabiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl bir hacker, bilgisayarlarına eriştiği insanların kameralarından çektiği görüntüyü YouTube’da canlı yayına koyarak büyük tepki toplamıştı. Tamamen habersiz şekilde laptop’un önünde çalışan, soyunan, oturan sayısız insanın görüntüleri, canlı olarak YouTube üzerinde yayınlanmıştı.

ajanslar

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz