Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Felluce Işid’den Kurtarıldı,Musul’da Zafer Yakındır
Felluce Işid’den Kurtarıldı,Musul’da Zafer Yakındır

Felluce Işid’den Kurtarıldı,Musul’da Zafer Yakındır

Welayet News – Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Iraklı güçlerin Felluce’nin şehir merkezine girişlerinden saatler sonra bu şehrin IŞİD teröristlerinin pençesinden kurtarıldığını açıkladı.

Iraklı güçlerin Felluce’nin şehir merkezini kontrol altına aldıklarını açıklayan el-İbadi, IŞİD’lilere hitaben şöyle konuştu: Irak’ta hiçbir yeriniz yoktur. Ülkemizi terk edin. Irak, Iraklılar içindir.

El-İbadi, Iraklı güçlerin ilerleyen saatlerde Felluce’deki terörist sığınaklarını da teröristlerin pençesinden kurtaracağını belirtti.

Sonraki hedeflerinin Musul olduğunu açıklayan Irak Başbakanı şöyle ekledi: Musul’da zafer çok yakındır.

Hükümet sivillere yardım edilmesi ve malların korunması emrini vermiştir.

Iraklı güçler, Cuma günü Felluce valilik binasını ele geçirmeyi başardılar.

Iraklı güçler yaklaşık 4 hafta önce, Felluce’nin IŞİD teröristlerinin pençesinden kurtarılması operasyonuna başlamışlardı ve bu süre zarfından onlarca bölgeyi IŞİD teröristlerinin şerrinden temizlediler.

Felluce’nin kurtarılması operasyonun ilk aşaması, IŞİD’i kuşatma altına almak amacıyla şehrin etrafındaki bölgelere odaklandı. Iraklı askeri kaynakların verdiği bilgiye göre; operasyonun ilk aşamasında Felluce’ye 13 kilometre mesafedeki “el-Kerme” ilçesi gibi büyük bir bölge kurtarıldı.

Irak güvenlik güçleri ve gönüllü halk güçlerinin 6 Haziran’da Felluce’nin kuzeyindeki el-Saklaviye’yi tamamen kurtarmasıyla birlikte operasyonun ikinci aşaması da son buldu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz