Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Fidel Castro: İslam İnklabı ve İmam Humeyni hakkında hep olumlu düşüncelerimi dile getirdim
Fidel Castro: İslam İnklabı ve İmam Humeyni hakkında hep olumlu düşüncelerimi dile getirdim

Fidel Castro: İslam İnklabı ve İmam Humeyni hakkında hep olumlu düşüncelerimi dile getirdim

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba devriminin lideri Fidel Castro’yla görüştü.

Welayet News – Havana’da gerçekleşen sözkonusu görüşmede ikili ilişkiler ile diğer bir çok konu ele alınırken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran milletinin bütün basıklar ve yaptırımlara rağmen iktisadi kalkınma yolunu başarıyla sürdürdüğünü söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Küba’nın birçok devlet gibi Amerika’nın ambargolarına maruz kalmış ülkelerden biri olduğunu  ama Amerika kıtasında , emperyalizme karşı verdiği direniş ve mücadele ile sembol olduğunu belirterek,  İran ve Küba  halklarının ortak özelliğinin iki ülke halkının da devrimci özelliği ve dış güçlerin baskısında kalmaları olduğunu söyledi.

Küba Devrim lideri Fidel Castro’nun resmi davetiyle Küba’ya iki günlük ziyaret için giden Hasan Ruhani, Latin Amerika’ya düzenlediği ziyaret kapsamında ilk ülkenin Küba olmasından da  memnuniyet duyduğunu zira Küba’nın, Latin Amerika’da sömürgecilikle savaşan bir simge ülke olduğunu söyledi.

Küba Devrimi lideri Castro da,  İran İslam İnkılabı hakkındaki samimi görüşlerini de belirtirken, ‘İslam İnklabı zaferinin ilk günlerinde İmam Humeyni (r.a)  ve inkılab hakkındaki olumlu düşüncelerimi dile getirmiştim. Küba olarak İran’ın ambargolar karşısında gösterdiği direnişi tebrik ediyorum. Bu İran halkının kültürünün ne kadar ileri düzeyde olduğunu gösteriyor.” dedi.

İslami İran cumhurbaşkanı Ruhani, Bağlantısızlar Hareketi  zirve oturumu için gittiği Venezuela’da temaslarını  tamamladıktan sonra Küba’ya geçmişti.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz