Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Filistinliler Dünya Genelinde Nakba Gününe Hazırlanıyor
Filistinliler Dünya Genelinde Nakba Gününe Hazırlanıyor
A Palestinian boy holds up a symbolic key during a march to mark the 65th anniversary of Nakba near the United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL) headquarters in the town of Naqoura, in southern Lebanon near the border between Lebanon and Israel, May 13, 2013. Palestinians will mark "Nakba" (Catastrophe) on May 15 to commemorate the expulsion or fleeing of hundreds of thousands of their brethren from their homes in the war that led to the founding of Israel in 1948. REUTERS/Ali Hashisho (LEBANON - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY) ORG XMIT: LBN04

Filistinliler Dünya Genelinde Nakba Gününe Hazırlanıyor

Tüm Filistinlilerin dünya genelinde İsrail rejiminin Filistin topraklarını işgalinin 69. yıl dönümü olan Nakba gününü anmaya hazırlandıkları bildirildi.

Siyonist İsrail rejiminin 1948 yılında Filistin’i işgal etmesi ile birlikte 750 bin Filistinli kendi topraklarından sürülerek Gazze’deki mülteci kamplarına ve komşu ülkelere gönderilmişlerdir. Bugün ise 5 milyonun üzerinde Filistinlinin mülteci olduğu ifade edilmekte.

İşgalci İsrail rejimi 2011 yılında yürürlüğe koyduğu bir yasada Nakba günlerine katılanların rejim tarafından bütçesinin kesileceğini kararlaştırmıştı.

İsrail rejiminin sağcı partileri geçtiğimiz haftanın başında “İsrail bizim evimiz” adıyla başlattıkları programlarda söz konusu yasanın düzeltilmesi gerektiğini belirterek Nakba günlerine destek veren her türlü kurum ve üniversiteye yönelik ağır yaptırımlar uygulanmasını istedi.

İrlanda yetkilileri Avrupa başkentlerinden olan Dublin’de şehir meclis binasına Nakba günü dolayısı ile Filistin bayraklarını astırmış ve Filistin topraklarının İsrail rejimi tarafından işgalinin unutulmaması gerektiğini belirtmiştir.

Dublin şehir meclisi yaptığı açıklamada Filistinli mültecilerin topraklarına dönmeleri gerektiğini belirterek “Bizler Filistin halkı ve Gazze’nin yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

Şehir Meclisi Başkanı milyonlarca Filistinlinin İsrail rejimi tarafından soykırıma uğradığını ve mülteci olduğunu vurgulayarak “ Filistinliler utanç verici bir şekilde kendi haklarından ve topraklarına geri dönmekten mahrum bırakılmaktalar” açıklamasını yaptı.

Filistinliler Gazze ve Kudüs ile birlikte doğu bölgesinde bağımsız bir Filistin devleti kurmak istiyorlar.

Tesnim Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz