Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Foa ve Keferya’da Neler Yaşanıyor? /FOTO-Haber
Foa ve Keferya’da Neler Yaşanıyor? /FOTO-Haber

Foa ve Keferya’da Neler Yaşanıyor? /FOTO-Haber

Bir yılı aşkın bir süredir tekfirci teröristlerin kuşanması altında olan Foa ve Keferya kentlerinin halkı çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyorlar.

Tesnim Haber Ajansı- Bir yılı aşkın bir süredir tekfirci teröristlerin kuşanması altında olan Foa ve Keferya kentlerinin halkı çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyorlar. Bu kuşatma onların dış dünya ile irtibatını kesmiştir. Bu direniş kentlerinde yaşayanların üçte birini çocuklar oluşturuyor. Bu kentlerdeki zor ve vahim yaşam şartları sadece yakıtın olmaması, elektriklerin kesik olması, gıda maddesi ve ilacın azlığından dolayı değildir. Bilakis yaşamı zorlaştıran ve musibeti artıran, tekrifci grupların her gün çeşitli silah, bomba ve füzelerle bu iki kenti bombardımana tutmasıdır. Bu saldırılar şu ana kadar çok sayıda masum insanın canına kıymış, evlerine ve varlıklarına oldukça fazla zarar vermiştir.

Kuşatma altındaki bu direniş kentlerinin içerisinden ulaşan haberler, insan hakları kuruluşları kanalıyla ulaşan yardımların asla yeterli olmadığını ve halkın ihtiyaçlarını karşılamadığını gösteriyor. Çünkü hastaların tedavisinde gerekli ve zaruri olan 40 ilaç çeşidi foa ve keferya hastanelerinde tükenmiş durumdadır. Bu sorun da bazı sivil hastaların hayatlarını kaybetmesine ve bazı hastaların da durumunun kötüleşmesine sebep olmuştur.

Geçen yılın eylül ayında ilan edilen ateşkesten bu güne kadar teröristlerin sürekli top atışları ve keskin nişancıların ateş açmaları sonucu çoğunluğunu çocukların oluşturduğu elliden fazla sivil vatandaş şehit olmuştur. Aynı şekilde yaklaşık 40 sivil insan da ilaç ve gerekli tıbbi teçhizatın yokluğundan ötürü hayatını kaybetmiştir. Buna ilaveten hastanelerde yatmakta olup ve hastanelerde bulunmayan özel tıbbi müdahalelere ve teçhizata ihtiyacı olan durumu ağır yaralılara da değinmek gerekir.

Foa ve Keferya kentlerine kuşatmaya alındıkları günden bu güne kadar 85’ten fazla havan topu ve füze fırlatılmıştır ve bunlar çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu iki binden fazla masum insanın şehit olmasına sebep olmuştur.

Kuşatma altındaki aileler yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla bir lokma yemek elde etme uğruna yaşamlarını tehlikeye atacak yöntemlere başvuruyorlar ki bazen bu esnada keskin nişancıların ve havan toplarının hedefi oluyorlar.  Görünen o ki, 14 Eylül’de ilan edilen ateşkesin bu kentlerin yaşadığı sıkıntılara olumlu bir etkisi olmamış ve teröristler bu kentleri havan topu ve füzelerle hedef almaya devam etmiştir. Bütün bunlara rağmen gönüllü halk komiteleri bu kentlerin etrafından direnişlerini sürdürüyorlar.

Suriye’de el-Kaide uzantısı el-Nusra cephesinin komutasında olup Ceyş el-feth olarak bilinen tekfirci terör örgütü, 2 ağustos 2015 tarihinden itibaren doğrudan Suudi rejimi, Türkiye ve Katar’dan emir alarak İdlib kırsalındaki Foa ve Keferya kentlerini kuşatma altına almışlardır. Bu örgüt, her gün havan topları ve keskin nişancılar aracılığıyla bu kentlerde yaşayan sivil ve masum insanları hedef alıyor.

Bunlardan daha acı olan ise dünyanın bu duruma seyirci kalmasıdır.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz